Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń
Usługi ogrodnicze
15 sierpnia, 2019
Dekoracje weselne - swietlne kwiatowe balonowe - dekorowanie sal kosciolow samochodow
Dekoracje weselne kościołów Toruń
28 sierpnia, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik

Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik

Resekcja wierzchołka korzenia

Do tego zabiegu dochodzi, kiedy nie ma sposobności ponownego leczenia kanałowego albo kiedy zmiany okołowierzchołkowe mu się nie poddały. Leczy on rozwinięty stan zapalny, którego symptomami mogą być nieznośne bóle, natężone podczas nagryzania. Wtóruje im opuchlizna polika, obecność uwypukleń na dziąśle i czasami nawet gorączka. Dochodzi do zapalenia poprzez reakcję organizmu na bakterie, gromadzące się w kanale korzeniowym. Resekcja precyzyjnie oczyszcza kanał, poprzez usunięcie jego uszkodzonej części.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny w pierwszej części podaje znieczulenie miejscowe, co oznacza, że zabieg jest zupełnie bezbolesny. Nieprzyjemność i lekkie bóle występują dopiero później, ze względu na gojenie się rany, powstałej w rezultacie otwarcia tkanki miękkiej w pobliżu korzenia. Umożliwia to odsłonięcie kości i zlikwidowanie zakażonej albo zapalnie zmienionej tkanki, razem z wierzchołkiem korzenia. Dodatkowo dla uszczelnienia, kanał wypełnia się stworzonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, wypełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny powleka to miejsce specjalną membraną. Po operacji zalecane jest stosowanie mroźnych okładów oraz spożywanie chłodnych posiłków i napojów, najlepiej o rzadkiej konsystencji, aby nie nasilić krwawienia. Trzeba się również stosować do zaleceń i brać wszystkie leki w zapisanych przez stomatologa dawkach.

Usunięcie ósemek

To popularny zabieg w chirurgii stomatologicznej. Wykonuje się go, gdy pojawia się problem z zębami mądrości lub profilaktycznie za zgodą stomatologa chirurgicznego. Ósemki to zęby wyrastające około dwudziestego roku życia. Zdarza się, że jest to nieprzyjemne doświadczenie, ponieważ ich wyżynanie kojarzy się z dotkliwym bólem. Problemem stają się jednak dopiero, gdy zęby te wyżynają się przekręcone lub jeżeli nie ma dla nich miejsca. W takich przypadkach pacjenci kierowani są na zabieg ekstrakcji. Dodatkowym czynnikiem może być ich niewłaściwe osadzenie w jamie ustnej, które skutkuje niedokładnym czyszczeniem, a ono może ułatwiać rozwój próchnicy. Do usunięcia profilaktycznego dochodzi, kiedy jest ryzyko, że ząb będzie sprawiał problemy w przyszłości. Najlepszym wiekiem na ekstrakcję ósemek są okolice dwudziestego roku życia, dlatego że organizm jest wtedy w najlepszym stanie psychicznym i fizycznym. W tym okresie kości są już ostatecznie rozwinięte i organizm szybciej wraca do zdrowia. Niegdyś zęby mądrości były człowiekowi bardzo potrzebne, jednak dziś spożywany pokarm uległ zmianie wraz z czasem i obecnie są one już niepotrzebne.

Wszczepienie implantu zęba

Ekstrakcja wciąż wywołuje wśród pacjentów lęk, jednak dzięki rozwojowi technologii stomatologicznej nie zabiegu nie trzeba się bać. W celu usunięcia bólu, chirurg stomatologiczny aplikuje znieczulenie miejscowe, dzięki temu ekstrakcja odbywa się zupełnie bezboleśnie. Nawet kiedy ząb wymaga rozcięcia na kilka części, aby móc łatwiej go wyciągnąć.

Niezależnie od tego, w jakich warunkach utracono zęby, dobrze jest rozważyć wszczepienie implantu zębowego. Jest to potrzebne do przywrócenia prawidłowego stanu szczęki. Bez właściwego nacisku ona po prostu zanika. Implant zębowy doskonale zastępuje zęby naturalne. Dzięki tytanowemu korzeniu zachowuje wszystkie poprawności w jamie ustnej i jest absolutnie przyswajany przez organizm. Implant nie tylko celnie ozwiercielda ząb, ale też wyglądem bardzo go przypomina. Nakładka porcelanowa potrafi doskonale wpasować się kolorem w resztę uzębienia. Dodatkowo implantem zębowym można wymienić nie kilka zębów. W odróżnieniu od ruchomych protez, implanty zachowują się dokładnie w ten sam sposób, jak zęby naturalne. Dyskomfort towarzyszy zaledwie niedługo po zabiegu szczepienia implantu.

Jak wygląda zabieg implantacji.

W pierwszej fazie przeprowadzane są dogłębne konsultacje z chirurgiem stomatologicznym, ponieważ każda żuchwa ma swoje indywidualne zapotrzebowanie. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać implant zębowy, z tego powodu, że musi współpracować z otaczającymi go tkankami i kośćmi. Zabieg jest bezbolesny, dlatego że przeprowadza się go przy znieczuleniu miejscowym i kończy się w ciągu 30 minut. Implant składa się z dwóch części: korzenia wykonanego z tytanu, który jest mocowany do kości oraz porcelanowej nakładki lub innego materiału, który przypomina kształtem i kolorem ząb naturalny.

Zarejestruj się dziś w Esthetic dental Clinic Implanty Toruń

Wydłużenie korony klinicznej zęba

Ten zabieg zwykle wykonuje się zarówno w celach typowo estetycznych, jak i leczniczych. Stosowany jest w przypadku zębów górnych. Polega na ich wydłużeniu, czego wynikiem jest równy, idealny uśmiech. Może być to potrzebne do założenia aparatu ortodontycznego. Pomaga to też w odsłonięciu znacznej części korony zęba, co ułatwia walkę z próchnicą. Zęby wydają się dłuższe, dzięki zminimalizowaniu tkanki budującej dziąsła. Zapobiega to też tworzeniu się kolejnych chorób, poprzez większą powierzchnię do czyszczenia. Zabiegu nie trzeba ponawiać, jest jednorazowy, a rezultat jest trwały. Pacjenci zwykle decydują się na wydłużenie korony zęba, ze względu na to, że skutkuje to równym, pięknym i szerokim uśmiechem.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatolog wycina tkankę budującą dziąsła. Następnie uzupełnia wszelkie ubytki w zębie za pomocą korony porcelanowej lub podtrzymania wypełnienia. Cały zabieg jest bezbolesny, dzięki znieczuleniu miejscowemu. Mimo, że nie jest to trudna czynność, nadal jest to zabieg chirurgiczny, któremu mogą towarzyszyć powikłania. Chirurg stomatologiczny daje wszelkie wskazówki dotyczące dbania o zęby, po wydłużeniu korony klinicznej zęba. Należy spożywać miękkie lub płynne pokarmy i korzystać z okładów z lodu. Dodatkowo lekarz przypisze receptę na leki uśmierzające ból.

Plastyka dziąseł

Nie wszyscy rodzą się z wspaniałym uśmiechem, bywa też tak, że dziąsła ponad normę przysłoniły zęby i to je głównie widać po uniesieniu warg. Ma to również miejsce na skutek ich opuchnięcia po różnych zabiegach stomatologicznych, ale powodów jest więcej, należą do nich też np. nieodpowiednia higiena jamy ustnej, a także bruksizm. Jednak wszyscy pragną, by podczas uśmiechania się widoczne były doskonałe zęby, a nie różowe dziąsła. Na szczęście jest na to dobry sposób, czyli plastyka dziąseł. Jednak nie jest przeznaczona ona wyłącznie estetyce, jest też stosowana w przypadku próchnicy poddziąsłowej. Dzięki odsłonięciu dziąseł możliwe jest jej dokładne wyleczenie.

Przebieg zabiegu

Znieczulenie miejscowe pozwala na bezbolesne przeprowadzenie zabiegu. Chirurg stomatologiczny wycina zbędną część dziąseł. Następnie plastyka brzegu kości, pozwala uformować szerokość w nowej linii dziąsła. Po zabiegu niezbędna jest właściwa higiena jamy ustnej. Pacjent musi unikać szczotkowania zębów, z powodu ryzyka wystąpienia silnego bólu, poprzez podrażnienie gojącego się miejsca. Dla zminimalizowania opuchlizny można stosować specjalne płukanki ziołowe. Kolejne działania ukierunkują wizyty kontrolne u chirurga stomatologicznego. Nakieruje on na właściwą troskę o higienę po zabiegu i pomoże wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów.

Usunięcie korzenia zęba

Jest to jeden z bardziej trudnych zabiegów, którym zajmuje się chirurg stomatologiczny. Dochodzi do niego, gdy korzenie zębowe psuja się, a inne drogi leczenia nie skutkują. Lekarz musi dokładnie przebadać w jakim stanie są korzenie i wtedy może stwierdzić konieczność ich usunięcia. Dzięki temu blokuje się postęp choroby. Innym powodem usunięcia jest też korzeń, który nie wystaje powyżej poziomu kości. Nie powinien jednak wystawać bardziej, niż na jeden minimetr.

Przebieg zabiegu

Przed rozpoczęciem zabiegu aplikuje się znieczulenie miejscowe. Jest to niezbędne, ponieważ aby dotrzeć do korzenia, chirurg stomatologiczny tnie dziąsło, żeby je otworzyć. Czasami korzenie są ze sobą złączone, wtedy konieczne jest użycie piły aby je rozdzielić. Zdarza się też, że potrzebne jest przycięcie zęba. Wszystko uwarunkowane stopniem rozwinięcia choroby i połączenia korzeni i ułatwionego lub utrudnionego do nich dostępu. W szczególnych wypadkach zabieg ten odbywa się pod narkozą, lecz dochodzi do tego tylko w odpowiednio wyposażonych klinikach i trudnych sytuacjach. Po zabiegu przez najbliższe dwie godziny trzeba wstrzymać się od jedzenia i stosować zimne okłady. Zwiększa się wtedy ryzyko powstawania zakażeń, dlatego pacjent, w razie potrzeby, dostaje przypisane antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany, to taki, który miał problem w trakcie wzrostu. Nie widać go z zewnątrz, ponieważ znajduje się pod błoną śluzową dziąsła. Zatrzymał się w tkance kostnej lub w żuchwie. Brak miejsca jest najczęściej przyczyną zbyt ciasnego uzębienia, lub, jak w przypadku ósemek zwyczajnie się nie zmieścił. Mimo, że nie jest widoczny, może prowadzić do bólu i groźnych, patologicznych zmian w jamie ustnej. Do takich zmian należy np. dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych, czy stłoczenie zębów siecznych. Oczywiście można temu zapobiec, jeśli taki ząb szybko zostanie usunięty.

Przebieg zabiegu

Zabieg wykonuje odpowiednio doświadczony chirurg stomatolog. Niestety jest on dość skomplikowany i może wiązać się z powikłaniami. Na samym początku należy odkryć zablokowany ząb z kości, później naciąć tkanki w taki sposób, aby nie doszło do krwotoku. Pomagają w tym odpowiednie narzędzia. Po usunięciu zęba tamowana jest krew i następuje zszycie rany. Po zabiegu zaleca się spożywanie tylko miękkich posiłków i rezygnacja z gorących potraw. Pacjent dostaje receptę na środki przeciwbólowe i antybiotyki strzegące przed zakażeniem. Zabieg ten jest związany z ryzykiem ukazania się powikłań, na przykład urażenie koron i korzeni zębów sąsiadujących. Może to skutkować do ich obumierania. W zależności od miejsca, może też oznaczać np. ryzyko wytworzenia przetoki ustno-nosowej, w przypadku usuwania trójek górnych.

Podcięcie wędzidełka

Taki zabieg zwykle dotyczy dzieci, zaleceniami do jego realizacji mogą być trudności z wymową, uniesieniem języka lub wysunięciem go na brodę, dyskomfort przy wykonywaniu ćwiczeń logopedycznych, a czasami ze względu na nadmierne ślinienie. Na podane czynniki mogą wpływać wędzidełka, których w jamie ustnej jest aż pięć. Zwykle te problemy są wychwytywane przez logopedę, to on wykrywa nieprawidłowości, dotyczące wymowy. Jeżeli ich powodem jest wędzidełko, nie jest on w stanie pomóc dziecku, więc wysyła pacjenta do chirurga stomatologicznego, który operacyjnie skórci problematyczne wędzidełko. Po zabiegu natomiast zapobiegnie tworzeniu twardych blizn, także osobom, które nie doświadczyły problemu z niewłaściwą wymową. Zabieg jest z całą pewnością bezpieczny i nie odstrasza dzieci do wizyt u stomatologa. Pomimo tego, że przebiega bez znieczulenia, jest bezbolesny. Krwawienie jest tak naprawdę niewielkie, a zabieg szybki i prosty. Dodatkowo nie wpływa on praktycznie na jakość życia codziennego i nie zostawia dzieciom niechcianych wspomnień. Jeśli któraś z wymienionych wyżej nieprawidłowości przeszkadza osobie dorosłej, nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Można się na niego zdecydować w każdym wieku, niezależnie, czy pacjent ma 5, czy 30 lat.

Usunięcie zęba mlecznego

Zęby mleczne choć mogłoby się wydawać inaczej są bardzo ważne, ponieważ to one szykują miejsce dla tych stałych. Nie wolno ich zaniedbywać, gdyż próchnica może przejść na ich następców. Ważne jest też, by nie usuwać ich przedwcześnie. Do ekstrakcji nadają się w momencie, gdy ząb stały, kryjący się pod nim, uformuje 3/4 swojego korzenia. W w takim przypadku mleczak jest zębem przetrwałym, ponieważ zbyt długo zachował się w jamie ustnej. Jeśli nie wypadnie w tym czasie samodzielnie trzeba udać się do chirurga stomatologicznego, który oceni, czy ząb kwalifikuje się do wyrwania. Pozostanie zęba przetrwałego w jamie ustnej może skutkować zapaleniem albo przerostem dziąsła, to z kolei łączy się z bólem i krwawieniem. Może to też doprowadzić do zmiany toru dla wychodzącego zęba stałego, a to może spowodować krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najczęstsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do innych należy konieczność ekstrakcji poprzez zaniedbania i nieodpowiednią higienę, które doprowadziły do powstawania próchnicy w stadium, którego nie da się wyleczyć. Może to skutkować problemami w czasie wzrostu zębów stałych. Należy pamiętać, że usunięcie zęba we wszystkich przypadkach powinna być ostatecznym rozwiązaniem. Współczesne technologie stomatologiczne pozwalają na ratunek nawet bardzo zaniedbanych zębów. Dlatego warto jest konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który odpowie na wszelkie pytania.

Usunięcie zęba stałego

Nowoczesna technologia pozwala nam liczne możliwości leczenia zębów. Bywa też tak, że jest już na to za późno. W takim przypadku ostateczną metodą na ochronę pozostałych zębów jest ekstrakcja chorego. Powstrzymuje to rozwój próchnicy oraz innych chorób w jamie ustnej. Dzięki temu robi się też przestrzeń dla pozostałych zębów, jeśli są usytuowane zbyt ciasno. Bywa to konieczne podczas zakładania aparatu ortodontycznego. Kiedyś był to bardzo popularny zabieg, jednak obecnie technologia stomatologiczna wykorzystuje się go w szczególnych przypadkach. Zawsze najpierw podejmuje się wszelkie kroki służące ratowaniu chorego zęba.

Przebieg zabiegu

Wbrew pozorom sam zabieg nie jest tak bolesny, jakby się wydawało. Chirurg stomatologiczny w pierwszej kolejności aplikuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent nie traci całkowitego czucia, a zabieg odbywa się bez dolegliwości bólowych. Następnie odrywa więzadło okrężne otaczające ząb. Następnym etapem jest zwichnięcie zęba tak, by zerwać włókna ozębnej, a ząb oddzielił się od kości. W przypadku większej ilości korzeni, często konieczne jest przecięcie zęba na kilka osobnych części, by uprościć wyciągnięcie. Po zabiegu następuje oczyszczenie zębodołu. Chirurg stomatologiczny dokładnie oczyszcza ranę i tamuje krew, a w szczególnych przypadkach umieszcza szwy. Ból można odczuwać jeszcze na kilka dni po zabiegu, z uwagi na głębokość rany.

Dentysta Toruń cennik

Umów się na wizytę:

Esthetic Dental Clinic Toruń

Implanty Toruń

Komentarze są wyłączone.