Materac do łóżka twardy czy miękki jaki kupić
Kupujemy materac do spania
31 sierpnia, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kamienia na tarasie
1 września, 2020
Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty

Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty

PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ?

Dlaczego uzupełnianie ubytków jest istotne? Kilka słów o tym, dlaczego należy uzupełniać ubytki.

Nieuzupełnianie ubytków może prowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych. Najczęściej to między innymi: wady zgryzu, ubytki kostne, przechylanie i przemieszczanie się zębów, bóle głowy a nawet kręgosłupa! Brak nawet jednego zęba może spowodować m. in. widoczne zmiany w obrębie szczęki. Za zmianami, które wpływają bezpośrednio na wygląd czyli m.in. zmarszczki mimiczne, idą negatywne konsekwencje zdrowotne: bóle głowy i kręgosłupa, problemy ze stawami, ubytki kostne, wady wymowy. Zęby stają się podatne na nacisk, przez co mogą zacząć się chwiać a nawet stopniowo wypadać. Dlatego warto dbać o to, by jak najszybciej uzupełniać ubytki. Nie powinniśmy zapominać o regularnych wizytach sprawdzających u stomatologa.

W jaki sposób uzupełnić ubytek?

  1. Protezy: wady i zalety

Współczesne techniki dentystyczne są bardzo zaawansowane. Dzisiejsze protezy ruchome znacząco różnią się od tych dawniejszych pod względem wygody noszenia jak i sposobu wykonania. Do najważniejszych zalet protez wyciąganych można zaliczyć przede wszystkim łatwy dostęp i niski koszt w porównaniu z implantami. Jeśli chcesz zdecydować się na protezę ruchomą, powinny zwrócić szczególną uwagę na dobór spożywanych posiłków oraz specjalne produkty do mocowania protezy. Wymaga się także szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Niezbędnym jest stosowanie specjalistycznych preparatów do czyszczenia protez. Osoby decydujące się na protezę ruchomą muszą się przygotować także na to, że częściowo zasłonięte podniebienie może częściowo zakłócać odczuwanie smaków. Protezę tradycyjną należy wymieniać co pięć lat. Dotyczy to także trochę bardziej inwazyjnej metody stałych mostów protetycznych. Mosty protetyczne to stała proteza instalowana na koronach zębów filarowych.

Ile kosztuje proteza tradycyjna?

Ceny nie są jednakowe. Wydatek zależy od tego, jakiej jakości oczekujemy. Cena za protezę może wynosić od 150 zł do 2500 zł. Warto wspomnieć, że w koszt utrzymania protezy musimy także wliczyć m. in. specjalne tabletki do czyszczenia , szczoteczkę do sztucznej szczęki, czy specjalny klej. Gdyby podliczyć wszystkie dodatkowe koszty utrzymania protezy, może się okazać, że uszczuplają nasz budżet średnio o 7-8 tysięcy rocznie! Może to być zatem bezpośredni powód, dla którego coraz więcej pacjentów wybiera implanty.

  1. Czy implanty zębowe są lepsze od protez?

Z czego składa się implant zębowy? To technologia, która pozwala odtworzyć każdy utracony ząb. Implant składa się ze śruby, która jest mocowana w kości wyrostka zębodołowego, łącznika implantu i korony, oraz części protetycznej mocowanej na implancie. Zabieg mocowania implantów jest nieinwazyjny i nie wymaga pobytu w szpitalu. Aby wykonać zabieg, pacjent dostaje jedynie znieczulenie miejscowe. W zależności od ilości wstawianych implantów zabieg może potrwać od 20-60 min. Statystyki prowadzone od lat pokazują, że 97% zabiegów kończy się sukcesem a klienci cieszą się pięknym uśmiechem przez wiele lat. Jednym z największych plusów implantów, jest ich ogromna trwałość. Implanty nie wymagają regularnej wymiany, dzięki temu zabieg wykonujesz raz, by cieszyć się pięknymi zębami do końca życia.

Istotnym zagadnieniem jest także mała szkodliwość stosowania implantów względem innych zębów. Tradycyjne protezy osiadające mogą powodować zanik kości wyrostka zębodołowego i różne schorzenia jamy ustnej. Implanty zaś nie powodują wyżej wymienionych skutków ubocznych- są bezpieczne zarówno dla sąsiadującego uzębienia jak i dla kości wyrostka zębodołowego. Wykonanie implantów z materiałów bio-kompatybilnych niesie za sobą kolejne zalety. Dzięki nim, organizm bardzo łatwo integruje wszczepy. Wszczepianie korzenia implantu w kość wyrostka zębodołowego często owocuje wrośnięciem w kość, dzięki czemu zapobiegamy zanikom kostnym w miejscu ubytku.

Czy istnieją różne rodzaje implantów?

Wspominaliśmy już o tym, że implant składa się z trzech części:

  • Śruba implantu
  • Łącznik (najczęściej ceramiczny/ tytanowy)
  • Korona osadzona na implancie- część protetyczna

Aby implanty mogły służyć wiele lat, wykonane są z najlepszych materiałów. Oto najczęstsze zestawienia materiałów do produkowania implantów: do produkcji śrub najczęściej stosowany jest tytan. Korony osadza się jednak zarówno na metalach zwykłych jak i na metalach szlachetnych. W zależności od preferencji klienta może to być zarówno tytan jak i złoto.  Korony najczęściej wykonane są tylko z ceramiki, a zęby przednie są w całości pełnoceramiczne. Wybrane przez nas materiały mają duże odbicie w kosztach protezy. Ceny implantów są różne, zazwyczaj cena za jeden implant to ok. 2,5-3 tys. Wysoka cena jest główną wadą implantów.

Protezy czy implanty- za i przeciw

Pacjenci najczęściej przy wyborze rodzaju protezy kierują się ceną. Protezy tradycyjne wciąż cieszą się dużym powodzeniem właśnie ze względu na niższą cenę. Utrzymanie protezy rychomej jest jednak niestety naznaczone dodatkowymi kosztami: potrzebujemy bowiem specjalnych kremów do protez, środków czyszczących, szczoteczek itp.. Systematyczna wymiana protezy co kilka lat to także kolejny wydatek. Implanty natomiast, chociaż wiążą się z jednorazową, niemałą inwestycją, posłużą nam do końca życia. Nie wymagają jednak specjalistycznego traktowania, i nie szkodzą pozostałym zębom.

Warto pamiętać,  że uzupełnianie ubytków jest konieczne. Współczesna protetyka oferuje wiele rozwiązań dla Twojej jamy ustnej. Wybieraj zatem to, co najlepsze dla Twojego zdrowia.

Licówki Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.