Haluksy – jak zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie zachowawcze a kiedy operować?

JAk dbać o palce stóp skuteczna metoda na haluksy aparatu bunito duo
JAK PIELĘGNOWAĆ STOPY – Haluksy
18 lutego, 2019
Kursy jezykowe do certyfikatu z angielskiego toruń, ANGIELSKI TORUŃ
Certyfikaty językowe z Angielskiego – Kursy językowe w Toruniu
17 maja, 2019

Haluksy – jak zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie zachowawcze a kiedy operować?

Co to są Haluksy

Haluksy są częstą dolegliwość przeważającej części społeczeństwa. Pośród osób borykających się z haluksami większą część stanowią jednak kobiety. Czym jest to spowodowane? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” wiemy od dawna. Jak uciec przed haluksami, w jaki sposób postępowanie zwyrodnień?

Czym właściwie jest haluks? W języku łacińskim hallux to paluch koślawy. Jest to wykrzywienie kości dużego palca u stopy a także zmiany w obrębie stawu. Bagatelizowane haluksy są źródłem coraz silniejszego bólu. Skąd się biorą? Deformacje te spotykają dużo częściej kobiet niż panów. Haluksy powstają w dużej mierze dlatego, że nosimy wysokie buty, które silnie eksploatują i wykrzywiają stopę. Szpilki powodują nadmierne obciążenie przedniej części stopy. Paluch jest wówczas silnie obciążony, przeciążona jest także wewnętrzna krawędź stopy. U osób z nadwagą przeciążenia te są dużo większe, a jeśli połączymy te warunki ze z pracą w pozycji stojącej, mamy gotową katastrofę dla naszych stóp.

Haluksy to przeważnie skłonność genetyczna- elastyczność tkanki łącznej i skłonność do skrzywień w 70% ma podłoże w dziedziczeniu. Jeśli więc twoi dziadkowie lub rodzice mają kłopoty z haluksami, jak najszybciej skonsultuj się z ortopedą, by zapobiegać im w jak najwcześniejszym stadium.

Jak zapobiegać

Przede wszystkim warto zatroszczyć się o prawidłowe obuwie. Nie mogą to być pod żadnym pozorem wysokie obcasy. Nie zaleca się też noszenia obuwia z cienkimi noskami, w których stopa nie ma miejsca do poprawnego ułożenia palców. Kobiety z haluksami powinny wykonywać systematycznie specjalistyczne ćwiczenia palców u stóp. Przede wszystkim warto zadbać o prawidłową dietę i wykluczenie ewentualnej nadwagi. Jeśli zaobserwowałeś u siebie zaczątki palucha koślawego, koniecznie idź do lekarza, który pomoże ci wybrać skuteczny środek, który zniweluje postępowanie zwyrodnień.

Współczesna medycyna proponuje przeróżne metody leczenia i zatrzymywania zwyrodnień. Najpopularniejsze to:

plastry na haluksy – są to środki łagodzące ból wywołany przez zwyrodnienia. Często nasączone są specjalnymi olejkami przeciwzapalnymi;
separatory – pomagają ustawić paluchy i stopę w odpowiedniej pozycji, dzięki czemu ograniczamy tarcie i ból powodowany przez haluksy.
peloty w kształcie litery T – to specjalne wkładki żelowe, które umieszczają palce w odpowiedniej pozycji, zmniejszają nacisk i wstrzymują postępowanie deformacji. Dedykowane są szczególnie dla kobiet, które często noszą obcasy.
wkładki metatarsalne – wykonane z silikonu; używa się je do leczenia płaskostopia poprzecznego oraz zwyrodnień palucha. Wkładki te poprawiają ustawienie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która ma działanie łagodząca, niweluje otarcia i rozkłada przeciążenia na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – używa się je przede wszystkim do leczenia haluksów a także do przyspieszenia rekonwalescencji po zabiegu (tak, tak, haluksy niestety wymagają czasami interwencji chirurga)
Bunito duo – jest to specjalistyczna szyna, która jest używana zarówno żeby przeciwdziałać deformacjom ale też by leczyć w początkowej fazie haluksów. Bunito duo nie ogranicza ruchów, jest stosowana zarówno w dzień jak i w nocy. Aparat Bunito duo to jedyny dwuosiowy aparat korygujący

W przypadku gdy leczenie zachowawcze nie daje efektów lub zostało włączone za późno, może się okazać, że konieczna będzie interwencja chirurga. Współcześnie istnieje kilka rodzajów operacji przeprowadzanych w obrębie stopy dotkniętej zwyrodnieniem palucha. Część zabiegów polega na operacyjnej korekcji tkanek łącznych, czyli stawu i ścięgien. Pozostałe metody to osteotomie, czyli chirurgiczne korekcje kształtu kości palucha i śródstopia.

Jeżeli czujesz, że kondycja twoich stóp wymaga poprawy, koniecznie zastanów się nad tym, czy twój tryb życia nie jest obciążający dla twoich stóp. Zastanów się czy w twojej rodzinie cierpiał na podobne dolegliwości. Postaraj się zrezygnować z butów na obcasie. Jeśli masz nadwagę, pomyśl nad dietą. Najważniejsza jest jednak opinia specjalisty, który pomoże zdiagnozować stopę i w razie potrzeby dobierze potrzebne środki zachowawcze. Warto pamiętać, że stopy są jedne na całe życie. To na nich opiera się całe nasze ciało, więc trzeba o nie dbać. Jeżeli czujesz bóle, dyskomfort podczas przemieszczania się, po całym dniu pracy Twoje stopy są obolałe, to najwyższy czas, by zareagować. Nie pozwól, by deformacje zwiększały się z dnia na dzień.

Orteza na haluksy

Komentarze są wyłączone.