Turystyczny termos – jaki najlepszy oraz czym kierować się przy jego wyborze?

Wybielanie lampą Beyond
21 września, 2020
Firma sprzątająca
28 września, 2020

Turystyczny termos – jaki najlepszy oraz czym kierować się przy jego wyborze?

Turystyczny termos – jaki najlepszy oraz jak go znaleźć?

Planując podróż trzeba zatroszczyć się o solidne pakowanie. Szczególnie jeżeli jedziemy w góry albo planujemy wielogodzinne zwiedzanie, należy pamiętać nie tylko o zabraniu wody czy prowiantu, ale też zabraniu ciepłego lub zimnego napoju. Wielu z nas uwielbia wyprawy z turystycznymi termosami, które przez wiele godzin utrzymują ciepło lub chłód herbaty, kawy albo innego napoju. Jakie turystyczne termosy są uznawane za najlepsze oraz z jakiej przyczyny? Przeważnie szczególnie interesującym nas wyznacznikiem jest czas utrzymywania ciepła lub zimna, chociaż równie istotna jest szczelność i wytrzymałość. Wśród najbardziej popularnych turystycznych termosów znajdują się termosy producentów Stanley, Thermos oraz Esbit, z uwagi na to warto się im przyjrzeć.

Jaki termos turystyczny wybrać?

Kupując termos turystyczny trzeba spojrzeć na kilka kluczowych kryteriów, które świadczą o tym, czy termos turystyczny będzie dobry w konkretnych warunkach, czy nie. Istotna jest tutaj praktyczność, forma oraz tworzywa, z jakich termos turystyczny jest wykonany. Im bardziej zależy nam na dobrym wykonaniu, tym rozsądniej kupić termos przygotowanego z dobrej jakości surowców, które nie mają szkodliwych substancji oraz pozytywnie oddziałują na właściwe funkcjonowanie termosu.

Warto również pomyśleć o tym, żeby termos miał powłokę zewnętrzną, za pomocą której mamy gwarancję, że termos turystyczny nie wyślizgnie się nam z rąk także w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak dalekie planujemy wycieczki, powinniśmy dostosować pojemność wybranego termosu. Przeważnie turystyczne termosy sprzedawane są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im mniejsza wyprawa tym mniej pojemny termos się nada. Na całodniowe wycieczki lepiej zdecydować się na większy termos.

Najważniejszym parametrem, jakim lepiej się kierować, chcąc zdecydować, który termos turystyczny wybrać jest rzecz jasna czas zatrzymania temperatury. W tym zakresie ważny jest nie tylko sam czas utrzymania zimna bądź ciepła, dlatego że w przypadku świetnych termosów może to być nawet cała doba, ale również zakres temperatur. Żaden termos nie utrzyma przez wiele godzin dokładnie tą samą temperaturę. Warto wspomnieć, że im lepiej wypełniony termos, tym lepiej będzie on pełnił swoje zadanie. By termos mógł być dobry, musi posiadać szczelny korek. To ten element decyduje o trwałości termosu. Przeważnie nakrętki są zakręcane albo mają automatyczny przycisk. Jeżeli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie zatrzyma temperatury.

Najbardziej znane turystyczne termosy

Na rynku da się wybrać sporo turystycznych termosów, ale najbardziej popularne oraz polecane należą do 3 producentów, od lat projektujących zarówno termosy na żywność oraz termosy do napojów, a także termiczne kubki (te gorzej spisują się w czasie wielogodzinnych wycieczek oraz charakteryzują się niższą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane turystyczne termosy pochodzą z firm: Stanley, Thermos oraz Esbit. Są one mocno cenione wśród wielu wielbicieli wycieczek i podróży. Czym charakteryzują się ich turystyczne termosy?

Termosy turystyczne firma Stanley

Termosy producenta Stanley posiadają prawie wiekową tradycję produkcji. Projektowane od prawie stu lat termosy ze stalowym wkładem są niezwykle wytrzymałe oraz przez lata sprawdzały się w największych wyprawach. Według producenta są tak niezawodne, że mogą przetrwać długie lata w najtrudniejszych warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach termoizolacyjnych. Jak już wiadomo, zdolność utrzymania temperatury zależy od napełnienia i wielkości termosu oraz elementów budowy. Wszystkie modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W przybliżeniu turystyczne termosy Stanley do posiłków lub napojów utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h przy małych termosach do 20-24h przy większych, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc termoizolacja w przypadku turystycznych termosów Stanley jest naprawdę bardzo rozwinięta. Trzeba jednak pamiętać, że w każdym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z upływem następnych godzin stanie się nieco wyższa/niższa.

Termosy turystyczne firma Thermos

Inną równie znaną oraz mocno zalecaną firmą projektującą turystyczne termosy oraz termiczne kubki jest firma Thermos. To jedna z największych firm projektujących termosy od lat, z najwyższej jakości materiałów i surowców. Co więcej Thermos tworzy termosy w swoich fabrykach, bez pomocy firm zewnętrznych.

Produkty firmy Thermos zachowują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy turystyczne firma Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat zdobywa sukcesy na rynku, w tworzeniu swoich obiadowych termosów oraz termosów na picie. Ich szeroka gama kubków i termosów zachęca pasjonatów podróży, a świetne parametry utrzymywania temperatury, dobra cena i jakość, zachęcają, żeby przynajmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, zatrzymanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach w przybliżeniu 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Pamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie należy myć w zmywarce. Producenci niektórych termosów wskazują, że w zmywarce można myć jedynie korek, chociaż nie dotyczy to wszystkich modeli. Z reguły termosów umieszczamy w zmywarce, ponieważ mocne detergenty oraz działanie wysokiej temperatury w czasie mycia, może negatywnie wpłynąć na ich właściwość do zatrzymywania temperatury.

termos stanley zielony

Komentarze są wyłączone.