Termosy turystyczne – który najlepszy oraz jak go znaleźć

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Ocieplanie natryskowe domu pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak depilować
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos turystyczny – który najlepszy i jak go wybrać ?

Planując podróż należy zatroszczyć się o solidne przygotowanie. Zwłaszcza jeżeli jedziemy w góry albo czeka nas długie zwiedzanie, trzeba pamiętać nie tylko o zabraniu wody czy prowiantu, ale też spakowaniu ciepłego lub zimnego napoju. Wielu z nas uwielbia wyprawy z termosami turystycznymi, które przez długi czas zachowują chłód lub ciepło herbaty, kawy albo innego napoju. Jakie turystyczne termosy są uznawane za najlepsze i z jakiego powodu? Z reguły najbardziej interesującym nas kryterium jest czas zachowywania ciepła lub zimna, choć równie istotna jest wytrzymałość oraz szczelność. Wśród najbardziej popularnych turystycznych termosów wyróżniamy termosy firm Thermos, Stanley oraz Esbit, z tego względu warto się im przyjrzeć.

Który termos turystyczny wybrać?

Wybierając termos turystyczny trzeba popatrzeć na kilka ważnych kryteriów, które mówią, czy termos sprawdzi się w określonych warunkach, czy też nie. Istotna jest tu funkcjonalność, forma i tworzywa, z jakich termos jest wykonany. Im silniej zależy nam na trwałości, tym powinniśmy kupić termos stworzonego z najlepszej jakości materiałów, które nie mają szkodliwych substancji i pozytywnie wpływają na dobre działanie turystycznego termosu.

Warto też zastanowić nad tym, żeby termos był wyposażony w powłokę zewnętrzną, za pomocą której zyskamy pewność, że turystyczny termos nie ucieknie się nam z dłoni też w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak dalekie planujemy wędrówki, powinniśmy dopasować pojemność danego termosu. Z reguły termosy turystyczne można kupić w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wycieczka tym mniej pojemny termos wystarczy. Na całodniowe wycieczki warto wybrać większy termos.

Kluczowym parametrem, jakim lepiej się zainteresować, chcąc zdecydować, jaki termos turystyczny wybrać jest oczywiście długość utrzymywania chłodu lub ciepła. W tej kwestii znaczący jest nie tylko czas zachowania zimna bądź ciepła, ponieważ w przypadku najlepszych termosów może to być nawet pełna doba, ale też zakres temperatur. Nie ma termosu, który utrzyma przez długi czas tę samą temperaturę. Warto nie zapominać, że im bardziej zapełniony termos, tym dłużej będzie on się sprawdzał. Żeby termos mógł być dobry, musi mieć dobry korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Z reguły nakrętki są odkręcane albo mają automatyczny przycisk. Jeżeli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie zatrzyma temperatury.

Najbardziej popularne termosy turystyczne

W sklepach dostępnych jest dużo turystycznych termosów, ale najbardziej znane i renomowane pochodzą od 3 firm, od lat produkujących zarówno termosy na żywność oraz termosy do napojów, a także termiczne kubki (one gorzej spisują się podczas długich wycieczek i cechują się niższą pojemnością) wysokiej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne należą do firm: Thermos, Stanley oraz Esbit. Są one szczególnie cenione przez różnych wielbicieli wycieczek i podróży. Czym cechują się ich turystyczne termosy?

Turystyczne termosy firmy Stanley

Termosy producenta Stanley mają prawie wiekową tradycję powstawania. Projektowane od niemal 100 lat termosy z wkładem stolowym są bardzo wytrzymałe i przez lata uczestniczą w dalekich wyprawach. Według producenta są tak niezawodne, że dadzą radę służyć przez długie lata w najtrudniejszych warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach termicznej izolacji. Jak już wiemy, zdolność zachowania zimna lub ciepła zależy od wielkości i napełnienia turystycznego termosu oraz elementów budowy. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu termosy turystyczne Stanley do posiłków lub napojów utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h przy małych termosach do 20-24h przy średnich, a nawet do 40h przy największych pojemnościach (1,3l);
  • termoizolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc izolacja termiczna w przypadku turystycznych termosów Stanley jest naprawdę bardzo wysoka. Należy jednak pamiętać, że w każdym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z biegiem następnych godzin okaże się nieco wyższa/niższa.

Turystyczne termosy firmy Thermos

Inną równie znaną i bardzo polecaną firmą produkującą termosy turystyczne i termiczne kubki jest firma Thermos. To jedna z największych firm projektujących termosy od lat, z najwyższej jakości surowców i materiałów. Ponadto Thermos tworzy termosy we własnych fabrykach, bez pomocy innych firm.

Produkty firmy Thermos utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy firmy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat odnosi sukcesy na rynku, w tworzeniu kolejnych obiadowych termosów oraz termosów na napoje. Ich obszerna gama kubków i termosów zachęca użytkowników, a doskonałe właściwości zachowywania zimna lub ciepła, jakość i dobra cena, przekonują, żeby co najmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zachowanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach około 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Pamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie powinno się myć w zmywarce. Producenci niektórych termosów mówią, że w zmywarce można myć tylko korek, choć nie tyczy się to wszystkich modeli. Przeważnie termosów umieszczamy w zmywarce, ponieważ silne detergenty i działanie wysokiej temperatury podczas czyszczenia, może negatywnie wpłynąć na ich właściwość do zatrzymywania temperatury.

Termos Stanley

Komentarze są wyłączone.