Escape room – pokój pełen tajemnic

Depilacja laserowa depilacja woskiem depilacja toruń depilacja plastry z woskiem
Wybrać depilację laserową czy depilację woskiem
28 marca, 2017
dekoracje weselne toruń dekoracje na ślub ciekawe dekoracje z papieru
Ciekawe dekoracje ślubne – ozdoby papierowe
1 kwietnia, 2017

Escape room – pokój pełen tajemnic

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room – gra z przestrzeni online przeniosła się do świata realnego

Ostatnimi czasy na dominującym miejscu były rozgrywki online, które nie miały właściwie nic wspólnego ze światem obiektywnym. Co ważne – bardzo szybko wyparły gry planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Paru użytkowników siadało przy swoich pecetach w domu na niezliczone godziny i wkraczało w sztuczny świat (z myszkami takiej wydajności, iż niełatwo było zwykłej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Skutek był taki, że zależności interpersonalne w ogromnym obszarze przeniosły się właśnie tam. Miały miejsce sytuacje, w których osoby przebywające w tym samym domu (np. na pierwszym oraz drugim piętrze), zamiast spotkać się face to face, wysyłały sobie sms-y, korespondowały ze sobą na Facebook’u lub grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można dyskutować o dużym wpływie technologii na życie każdego człowieka, z drugiej – o bierności, lenistwie oraz zaraźliwej obojętności na innych.Idealnym rozwiązaniem okazała się sensacyjna zabawa escape room. Swoje początki posiada wprawdzie w świecie zabaw wirtualnych, jednak później przeszła ważne przemiany. Oparta była tylko na tekście pojawiającym się się na ekranie peceta, który dotyczył opisu wnętrza a także motywu: ucieczki z niego. Sama treść powodowała, iż gra przyciągała od samego początku. Na przestrzeni kolejnych lat gra escape room została zaimportowana na grunt gier odbywających się w sieci. Ulepszono grafię i tym samym nastąpiła era „point and click”, czyli rozgrywek toczonych przed ekranem laptopa z myszką w ręku. Zabawa Escape room przywędrował także do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz większym zaciekawieniem. W niej nie ma miejsca na zwyczajne scenariusze lub szare dialogi. Gracz zostaje przeniesiony do prawdziwego pokoju, w którym spotyka się z pozostałymi graczami.
Znajdują się tam wyjątkowe przedmioty, trzeba rozwiązać niemało zagmatwanych zagadek, potwierdzić umiejętność spójnego myślenia oraz zręcznością. Escape room to gra akcji, która odbywa się na żywo. Kluczowy celem wszystkich działań jest opuszczenie pokoju wraz z towarzyszami. Wydaje się, iż to wszystko jest łatwe. Gracze jednakże posiadają określony czas na ucieczkę z pomieszczenia.

Co czeka graczy po wejściu do escape room?

Na starcie wszyscy gracze, którzy wybrali określony termin i porę, zostają zamknięci w pokoju. Muszą zbadać całe pomieszczenie. A zlokalizować w nim można niewątpliwie wiele niezwykłych rzeczy! Gracze posiadają od 45 minut do godziny, aby rozwikłać wszystkie niewiadome i wyjść pomieszczenie. Klucz może być ukryty dosłownie w każdym zakamarku. Każdy pokój to kompletnie odmienna forma rozrywki. Scenarzyści dopracowali je w najdrobniejszych szczegółach, żeby dostarczyć doskonałej rozrywki i zaskakiwać do ostatniej chwili. Nie wszystkim udaje się zbiec z takiego pokoju. W takiej sytuacji przybywa osoba pełniąca pieczę nad pokojami oraz je otwiera. Na tymże etapie towarzysze zabawy mogą od niej dowiedzieć się, w jaki sposób trzeba było się wydostać albo odpowiedź pozostaje zagadką. Przyjemnością jest z pewnością fakt, że uczestnicy sami muszą poznać historię pokoju – nikt im tego nie mówi. Czasami ma miejsce taka sytuacja, że uczestnicy potrafią zadziwić samych autorów tajemnic i rozwiązują je w twórczy sposób, a mianowicie taki, jakiego nie przewidział scenariusz. Istotnym założeniem jest nieużywanie siły, aby uciec z pokoju.

Jakie typy pokojów serwują nam toruńscy scenarzyści?

Pierwszym rodzajem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że uczestnicy zakradają się do warsztatu znanego żużlowca i usiłują odnaleźć sekret jego zwycięstw. Ściślej mówiąc mają odszukać ukryty „skarb” w 60 minut, tymczasem okazuje się nim nie sekret sportowca, ale klucz do zwyczajnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze pozwolą się zdemaskować? Czy zachowają przytomność umysłu oraz znikną z pokoju? Kolejnym typem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, okazują się tunelem czasoprzestrzennym i gracze przemieszczają się kilkadziesiąt lat wstecz. Aby wrócić do naszych czasów muszą rozwiązać wszystkie niewiadome i uciec z pomieszczenia. Czy „za komuny” ludziom żyło się lepiej? Jakie komponenty wchodzą w skład eliksiru szczęścia? Trzeci rodzaj pokoju nawiązuje do słynnej bajki o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz opiera się na uprowadzeniu smerfów przez złego czarodzieja Gargamela do swojego niebezpiecznego zamku. Tam wytwarza eliksir, który ma na zawsze wyeliminować wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze składników musi udać się w podróż i to jest jedyny moment, żeby ocalić porwane smerfy. W zamku ukrywa się pełno pułapek, a zainteresowani są jedyną szansą na przeżycie. Ostatni pokój, określany jako „Tajemniczy pokój nr 4”, to pomieszczenie, które akurat przenosi się do nieznanego wymiaru. Niczego więcej nie można dowiedzieć się przed wejściem do niego. Czy ktoś jest gotowy? Escaping room można zarezerwować na specjalne okazje (np. na urodziny, wieczór panieński) i dla pracowników firmy, aby zjednoczyć ich również pobudzić do kreatywnego działania. Dom Kłódek w Toruniu może również opracować indywidualną propozycję, czyli dobraną do oczekiwań przyszłych graczy. Jeśli chcesz wiedzieć więcej wejdź na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room Toruń.

Komentarze są wyłączone.