Z czym warto iść do notariusza?

adwokat toruń kancelaria adwokacka kancelaria toruń
Kancelaria notarialna – porady profesjonalnego adwokata
Kwiecień 3, 2017
Skuteczne odchudzanie toruń sposoby na płaski brzuch zabiegi wyszczuplające
Jak mieć piękny, płaski i umięśniony brzuch? Odchudzanie dla każdego
Kwiecień 7, 2017
kancelaria notarialna z Torunia profesjonalny notariusz umowy notariusz sporządzanie dokumentów

kancelaria notarialna z Torunia profesjonalny notariusz umowy notariusz sporządzanie dokumentów

Z jakimi sprawami należałoby udać się do notariusza?

W Polsce osoba mająca posadę notariusza zajmuje bardzo istotną pozycję, bowiem wcale nie jest tylko – jak to się potocznie przedstawia – „osobą zaufania publicznego”, ale również kimś, kto perfekcyjnie porusza się w meandrach prawa. Notariusz jest więc pracownikiem publicznym – analogicznie jak policjant – i jego przeznaczeniem jest czuwanie nad interesami Klienta. Do notariusza zazwyczaj przychodzi się z określoną sprawą oraz należy mieć ze sobą wszystkie potrzebne papiery. Te, jakie będą przez niego utworzone są rozpatrywane jako dokumenty oficjalne oraz mają tzw. moc prawną. Mówiąc inaczej, to co zostało w takich aktach prawnych sformułowane wchodzi w życie. Nikogo więc nie powinno zastanawiać, iż do notariusza bezwzględnie należy zabrać, m in. umowy finansowe, umowę o rozdzielności majątkowej czyli umowę zbycia mieszkania.

Najważniejszym celem notariusza jest pracowanie odpowiednio z nakazami prawa, zgodnie z pozyskaną widzą oraz zdolnościami. Krótko mówiąc nie może więc dojść do działania wbrew przepisom, kiedy rejent z rozmysłem okłamuje własnych Klientów wdrażając liczne „przeoczenia” oraz manipulacje. Każdego notariusza obliguje Kodeks Etyki Zawodowej, jaki rzetelnie podaje to, jak notariusze powinni postępować.

Umowy, które tworzymy sami, np. umowę najmu domu, pismo o pełnomocnictwie czy potwierdzenia o dostarczeniu darowizny, bynajmniej nie są objęte obowiązkowym poświadczaniem przez rejenta. Na ogół występuje przy nich pieczęć notariusza, jeżeli zależy nam na tym, aby podnieść wagę oraz autentyczność określonego dokumentu. Ściślej mówiąc – wcale nie ma takiego obowiązku, nie powinniśmy kłopotać się o kolejne poświadczenia.

Rodzime prawo przewiduje jednakże takie sytuacje, w jakich notariusz jest najzwyczajniej w świecie konieczny. Są to dokumenty, jakie bez jego pieczątki są traktowane za nieważne.

W dalszej części artykułu przedstawione zostały wybrane spośród wspomnianych dokumentów:

Deklaracje kupna oraz odsprzedaży wszelkich nieruchomości – apartamentów, domków jednorodzinnych, działek pod budowę, terenów uprawnych, działek hobbystycznych itd.

Wręczenie darowizny, jeżeli zapomogą jest nieruchomość

Darowizna działki

Małżeńska umowa majątkowa, a więc tzw. intercyza

Podział spadku, w przypadku kiedy w jego skład wchodzi jakakolwiek nieruchomość

Dokumenty dla spółek, np. zbycie udziałów

Przytoczone powyżej dokumenty powinny mieć kategorycznie pieczęcie i podpis notariusza. Pozostałe w sumie nie muszą mieć układu aktu notarialnego, wolno spisywać je w dowolny sposób. Trzeba pamiętać, iż wyłącznie umowy zatwierdzone przed rejentem naprawdę są zgodne z przepisami.

Jeżeli mamy na względzie spółki handlowe, to muszą one podpisywać w asyście rejenta, np. zgromadzenie wspólników, dokumenty dotyczące kapitału zakładowego, oświadczenie dotyczące zdobycia przez współzałożyciela dokładnej części wkładów.

Przygotowanie umowy w Kancelarii Notarialnej i oznakowanie jej pieczątką i podpisem notariusza podlega właściwym stawkom. Są one stosunkowo spore, jednak zależą najbardziej od wartości tego, co jest przedmiotem umowy. Jeśli ktokolwiek zamierza przekazać posiadłość wartą kilka milionów złotych, wówczas musi liczyć się z wysokimi kwotami. Maksymalna taksa jest ustalona poprzez Ministra Sprawiedliwości, jednak rzeczywiście jest ona duża. Rejenci absolutnie nie są zobowiązani do wyznaczania największych kwot, a co najważniejsze – „walka” między notariuszami sama wymusza ich ograniczenie. Do notariusza idziemy zwłaszcza w niesłychanie ważnych sprawach, zatem tych jakie wymagają potwierdzenia poprzez osobę trzecią albo chcemy przechować dużą sumę pieniędzy.

Czy są poza tym jakiekolwiek odpłatności oprócz taksy notarialnej?

Prócz tego, iż osoba pełniąca funkcję notariusza musi obligatoryjnie wziąć za własną działalność honorarium, musimy zapłacić podatek, przykładowo koszty związane z księgą wieczystą i uiścić opłaty sądowe. Należności te są przekazywane przez notariusza odpowiedniemu urzędowi skarbowemu albo sądowi. Na każdym dokumencie można starannie sprawdzić, co trzeba zapłacić. Niezwykle często Interesanci piszą do Kancelarii w Toruniu i pragną szybciutko zdobyć informacje na temat tego, ile dokładnie wynoszą poszczególne opłaty. Tylko w przypadku taksy istnieje opcja negocjacji ceny, gdyż na różne inne należności osoba pełniąca funkcję notariusza po prostu wcale nie ma wpływu.

Jakich działań nie może podejmować się notariusz?

Przede wszystkim – rejenci ogólnie rzecz ujmując nie powinni podejmować się działań, jakie przeszkadzałyby w jakimkolwiek sensie w pełnieniu zobowiązań osoby zaufania publicznego. Rejent absolutnie nie może więc zajmować się sprzedawaniem czegokolwiek, pośrednictwem (przykładowo w zakupie domów) albo poradami w biznesie.

Po drugie – mówiąc w skrócie nie powinien podejmować pracy bez akceptacji izby notarialnej, lecz ma możliwość wytypować zawód uczonego, nauczyciela bądź będącego połączeniem obu.

Po trzecie – pod jednakową nazwą czasem może realizować swoje cele paru notariuszy (przykładowo w postaci spółki cywilnej) natomiast z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jeśli planujesz wiedzieć więcej, wejdź w link obok – Notariusz Toruń

Komentarze są wyłączone.