Spadek podlegający opodatkowaniu – prawnik radzi

Wynajem ekranów LED wynajem telebimów obsługa techniczna imprez
Jaki ekran LED wybrać? Wielkość, jasność i jakość
Kwiecień 16, 2017
wynajem telebimów cena telebim wynajem telebim
Nowoczesne telebimy na imprezy masowe
Kwiecień 20, 2017

Spadek podlegający opodatkowaniu – prawnik radzi

kancelaria adwokacka prawnik toruń prawo spadkowe

kancelaria adwokacka prawnik toruń prawo spadkowe

Ile wynosi podatek od spadku?

Po odejściu bliskiej osoby, przykładowo żony albo matki, z reguły uzyskujemy spadek. W niektórych sytuacjach nadzwyczaj cieszy on osoby dziedziczące, bo wiąże się ze sporymi profitami. Wtedy trzeba zdecydowanie uiścić podatek do urzędu skarbowego, bowiem omawianą sytuację przedstawia ustawa z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków oraz darowizn. Musimy pamiętać, iż możemy nabyć w spadku nie tylko pieniądze i nieruchomości, lecz też niespłacone zobowiązania. W przypadku kiedy krewny nie pokryje ich podczas swojego życia, po krótkim czasie przechodzą na kolejnych członków rodziny. Można się przed tym bez wątpienia zabezpieczyć, przykładowo wyrzekając się spadku podpisując stosowną umowę. Trzeba iść do profesjonalnego prawnika, który wyjaśni nam arkana prawa i pokaże, w jaki sposób powinniśmy działać.

Od czego konkretnie trzeba zapłacić podatek?

Przedmiotem opodatkowania są na przykład: dziedziczenie zwyczajne, dziedziczenie zapisanego w testamencie, zachowek (jeżeli następca teraz jest odrzucony w testamencie), depozyty bankowe (w tym przypadku zmarły członek rodziny musi obowiązkowo wnieść tzw. dyspozycję w przypadku śmierci), fundusze inwestycyjne, jak również całkowity majątek ulokowany za granicą (ale w tym miejscu w trakcie otwarcia spadku spadkobierca musi obowiązkowo być obywatelem Polski albo być polskim podatnikiem).

Musimy uiścić jeszcze podatek wówczas, jak tylko uprawomocni się orzeczenie sądu w sprawie dziedziczenia. Słowem, kiedy sąd ustanowi zdobycie spadku. Jeżeli zatrudniamy w rzeczonej sytuacji adwokata, to on powinien nam wydać rozstrzygnięcie sądu. Identycznie jest wówczas, gdy akt notarialny stwierdzający nabywanie spadku zostanie zarejestrowany.

Kwoty zwolnione od podatku

Istnieje sporo przypadków, w których absolutnie nie powinniśmy płacić podatku od dziedziczenia lub darowizny. W regulaminach ujmuje się trzy klasy podatkowe. Do pierwszej zalicza się najbliższa rodzina: żona, matka i ojciec bądź dziadkowie. Do drugiej należą dzieci siostry, wujowie czy współmałżonkowie rodzeństwa. Do trzeciej grupy przynależą inni nabywcy spuścizny. Sumy wolne od podatku są ustanawiane zgodnie z kategorią, do której przynależy następca. Dla pierwszej klasy jest to suma niemal 10.000 zł, dla drugiej – przeszło 7.000 zł, zaś dla trzeciej – nieomalże 5.000 zł. W przypadku, kiedy wartość spuścizny wcale nie przekroczy wspomnianych wcześniej kwot, absolutnie nie powinniśmy przedstawiać jakichkolwiek formularzy do urzędu skarbowego.

Jednakże, jeśli nabędziemy spadek, jakiego wartość jest sporo wyższa niż suma nieopodatkowana, wówczas należy złożyć zaświadczenie podatkowe. Trzeba zrobić to w urzędzie znajdującym się w obszarze zamieszkania dziedzica w czasie jednego miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu. Później dostaniemy decyzję urzędu o wysokości podatku, który należy opłacić w przeciągu dwóch tygodni. Podatek oscyluje w obrębie od paru do kilkunastu procent i zależy od zakwalifikowania do konkretnej grupy podatkowej.

Kiedy można zrzec się dziedziczenia spadku?

Jednomyślnie z przepisami każdy spadkobierca posiada szansę zrezygnowania z przejęcia majątku, np. w przypadku, jeżeli po zmarłym mężu pozostają jakiekolwiek nieuregulowane wierzytelności. Wedle kodeksu cywilnego (art. 1048) dziedzic jest w stanie zaaprobować umowę z ewentualnym spadkodawcą, w jakiej odstępuje od dziedziczenia. Omawianą ugodę powinniśmy zaakceptować przed otwarciem spadku oraz jest ona wykonywana w wypadku śmierci testatora. Ugodę powinniśmy obowiązkowo zawrzeć u rejenta, bo inaczej będzie nieważna.

Trzeba mieć na uwadze, iż pierwszym z podstawowych efektów odstąpienia od dziedziczenia jest całkowite usunięcie ze spadkobrania dzieci, wnuków i innych krewnych. Nie powinniśmy także w tej sytuacji uzyskać zachowku.

Po zrezygnowaniu z dziedziczenia mamy możliwość wnioskować o przywrócenie tegoż prawa w dwóch sytuacjach:

1. Testator zapisuje nas w akcie „ostatniej woli” – tu w zasadzie nie chodzi o nabywanie spadku z ramienia ustawy, ale o dziedzictwo z ramienia testamentu.

2. Mamy możliwość iść kolejny raz do notariusza i zatwierdzić umowę o wznowienie prawa do spuścizny.

Czy mam prawo do zachowku?

Każdy z nas posiada przywilej do zarejestrowania testamentu oraz wyłączenia z niego poszczególnych krewnych, przykładowo tych, którzy od kilkunastu lat nie interesowali się naszym losem. Co więcej jedyną osobą wpisaną do testamentu jest ktokolwiek spoza rodziny. Zachowek należy się dzieciom, wnukom, małżonkom i rodzicielom, którzy:

  • Ogólnie rzecz ujmując nie byli w testamencie wydziedziczeni
  • Nie zrzekli się spadku
  • Nie podważyli spuścizny
  • Nie byli uznani za niegodnych
  • Mając na uwadze małżonka – w przypadku kiedy nie doszło sądowego zakończenia związku z winy hipotetycznego następcy

Jeśli zainteresował Cię niniejszy tekst, wejdź w ten – www.prawnik-torun.net – a odnajdziesz dużo więcej wiadomości, przykładowo poradnictwo prawne.

Komentarze są wyłączone.