Poświadczenie umowy najmu mieszkania

Dj łódź profesjonalny dj dj na imprezę
Etapy przygotowania dobrej imprezy – DJ, żartobliwe zaproszenie i menu
9 kwietnia, 2017
dochodzenie odszkodowań toruń zadośćuczynienie odszkodowania kancelaria
Dochodzenie odszkodowań za wypadki
11 kwietnia, 2017
notariusz notariusz toruń usługi notarialne

notariusz notariusz toruń usługi notarialne

Najem okazjonalny – jak powinno przebiegać wynajmowanie mieszkania?

Wynajmowanie jakiegokolwiek lokalu czasami może wiązać się z wielorakimi, a czasami nawet nadzwyczaj bolesnymi komplikacjami. W sieci aż roi się od nowinek w kwestii nierzetelnych mieszkańców i złych wynajmujących. Pocięte sprzęty, zerwane podłogi, zalane domy, niemożliwość wyeliminowania domowników z powodu ciąży lokatorki – to jedynie wybrane przykłady. Do niedawna użytkownicy czuli się naprawdę bezkarni, gdyż w przewadze przypadków parafowali umowy bez daty oznaczającej wygaśnięcie umowy. Jeśli właściciel z jakiegokolwiek powodu planował uwolnić się od najemców, w pierwszej kolejności musiał przekazać im wypowiedzenie z należytym wyprzedzeniem, a potem mógł wnioskować o eksmisję. Wymieniona sytuacja mogła funkcjonować jednakże latami, np. z powodu okresu jesienno-zimowego, w trakcie którego nie można wydalać najemców bądź z powodu wyczekiwania na lokum socjalne od miasta. Z innej strony to właściciele regularnie nie dawali porozumień dotyczących wynajmu, obarczali poważnymi należnościami za remonty właśnie lokatorów albo wcale nie oddawali kaucji. Kaucja jest za każdym razem zwrotna i wynajmujący ma z niej podejmować pieniądze oczywiście w przypadku sporych uszkodzeń w mieszkaniu w ogóle nie związanych ze zwykłym zużyciem czy wtedy, kiedy najemca nie spłaci wszelkich opłat związanych z eksploatowaniem mieszkania, np. wcale nie zapłaci za ciepłą i zimną wodę.

Skala tematu podyktowała zalegalizowanie tzw. wynajmu okazjonalnego, który ma umożliwiać skuteczniejsze zabezpieczenie zarówno dla właściciela mieszkania, jak i dla użytkownika. Jest ona ważna tylko w przypadku podpisania jej u notariusza. W innym przypadku jest po prostu nieważna i stąd nie będzie można się nią posiłkować. Najem okolicznościowy to forma wypożyczania mieszkań skierowana do osób indywidualnych, które od dawna były w szarej strefie, a mianowicie wynajmowały mieszkania bez dodatkowych umów oraz jednocześnie nie prowadzą w owym profilu działalności gospodarczej. Koniecznie muszą to być również osoby, jakie wynajmują lokum na okres nie dłuższy niżeli 10 lat.

Co jest potrzebne do najmu okazjonalnego?

Po pierwsze zobowiązanie mieszkańca, w którym wskazuje inny lokal mieszkalny, do jakiego ma przetransportować swoje rzeczy w przypadku anulowania umowy albo eksmisji. W ogóle nie chodzi tutaj o „widzimisię” właściciela mieszkania, a więc kwestie, gdy bez zawiadomienia przemyka on do lokalu i stwierdza, iż na następny dzień wszyscy domownicy mają się wyprowadzić. W pierwszej kolejności – w ogóle nie jest to zbieżne z prawem, zaś po drugie – jego również obowiązują pewne przepisy. Posiadacz mieszkania własnościowego powinien mieć poważny motyw, żeby przyjąć, że wymogi umowy zostały zachwiane.

Obowiązkowa jest także akceptacja właściciela domu, do jakiego lokator ma przewieźć wszystkie swoje rzeczy w konfrontacyjnej sytuacji (szczególnie podczas eksmisji). Część mieszkańców posiada dom rodzinny albo „miejsce”, jakie samodzielnie komuś dzierżawią. Powinni w umowie napisać poza tym adres zameldowania. Jakiekolwiek umowy, jakie nie mają owych zaświadczeń, nie będą akceptowane poprzez notariuszy – nie wypełniają bowiem istotnych wymagań.

Jakie są odpłatności związane z zatwierdzeniem umowy najmu w biurze notarialnym? W przypadku notariuszy z Torunia jest to przeważnie 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę zarobkową. Stąd nie jest to zatem stawka rujnująca, a kancelarie notarialne często oferują swoje usługi w atrakcyjnych cenach. Należność zawsze dotyczy wynajmującego, a więc osoby jaka jest właścicielem domu. W przypadku kiedy właściciel próbuje obciążyć nas ową opłatą (i na przykład kaucją w wysokości 30-krotności comiesięcznego czynszu wynajmu…), wtedy dużo lepiej zrezygnować z wynajmu. W interesie prywatnego właściciela jest uchronienie się przed komplikacjami z domownikiem, jednakże jeśli ktokolwiek na starcie ma przytoczone życzenia, to lepiej darować sobie niż niebawem w ogóle nie uzyskać „zwrotnej kaucji”. A co nie mniej znaczące – zgodnie z prawem kaucja mówiąc w skrócie nie powinna być wyższa niżeli 6-krotność czynszu wynajmu. Jeżeli mamy wątpliwość co do wynajmującego, natomiast chcemy wybrane lokum wypożyczyć, zdecydowanie musimy zrobić (oraz wydrukować) fotografie odzwierciedlające wygląd lokalu mieszkalnego przed przeprowadzeniem się. Wszelkie zatargi na tym punkcie będziemy mieli możliwość szybko załagodzić zestawiając stan lokalu mieszkalnego ze zdjęć z takim, w którym znajduje się po wyprowadzce.

„Użytkownik ma prawo w umowie najmu okazjonalnego żądać stałych miesięcznych odpłatności” (bez szansy ich powiększenia, jeśli najemca nie wyrazi zgody) – takie określenie usłyszymy od każdego notariusza z Torunia. Posiadacz mieszkania własnościowego uzyskuje od domownika czynsz najmu, czynsz administracyjny (jest w całości przeznaczany do wspólnoty mieszkaniowej) i egzekwuje od niego opcjonalnie opłatę za, np. sieć internetową, jeśli umowa była poświadczona przez wynajmującego lokalu mieszkalnego).

Posiadacz mieszkania własnościowego musi obowiązkowo wskazaną sprawę zgłosić do urzędu skarbowego i uiścić podatek za przychód, który wynika z wypożyczanego lokalu. Obecnie kwota taka wynosi 8,5%, zatem w zasadzie nie jest niesamowicie wysoka. Wynajmujący lokalu mieszkalnego ma dwa tygodnie od zapoczątkowania najmu na oddanie do urzędu należytego zawiadomienia. Jeśli zaintrygował Cię powyższy artykuł, to kliknij w ten link – Notariusze Toruń

Komentarze są wyłączone.