Kto może żądać alimentów? Porady adwokata

Skuteczne odchudzanie toruń sposoby na płaski brzuch zabiegi wyszczuplające
Jak mieć piękny, płaski i umięśniony brzuch? Odchudzanie dla każdego
Kwiecień 7, 2017
Dj łódź profesjonalny dj dj na imprezę
Etapy przygotowania dobrej imprezy – DJ, żartobliwe zaproszenie i menu
Kwiecień 9, 2017

Kto może żądać alimentów? Porady adwokata

Adwokat Kancelaria Adwokacka Toruń Alimenty

Adwokat Kancelaria Adwokacka Toruń Alimenty

Co zrobić, by dostać alimenty na dziecko?

Zobowiązaniem wszystkich rodziców jest zapewnianie dziecku odpowiedniego życia aż do czasu ukończenia przez nie 18 lat, natomiast w przypadku dzieci bardzo chorych ciężar owy ogólnie rzecz ujmując nie ustaje w sumie nigdy. Do czasu, gdy dziecko w ogóle nie jest w stanie zapewnić sobie normalnego bytu, więc dostarczyć sobie wszelakich podstawowych środków do życia, to naturalnie rodzice są zobowiązani realizować owy obowiązek. Jedynie w sytuacji, gdy „inwentarz” dziecka jest duży i może mu wszystko zapewnić, wówczas rodzice absolutnie nie są zobowiązani pokrywać z własnej kieszeni alimentów. Niemożność dziecka do indywidualnego „zarabiania na życie” jest centralnym powodem wyrokowania poprzez sąd alimentów.

Naturalnie na starcie sprawa wygląda w taki sposób, że któreś spośród rodziców wędruje do jakiejś spośród Kancelarii Adwokackich w Toruniu i pyta o pomoc przy składaniu pozwu o rozwód i o reprezentowanie podczas rozpraw. Dopiero potem na konkretnego z byłych małżonków są nakładane alimenty.

Pokrywanie alimentów przez jednego z rodziców następuje od czasu narodzin dziecka aż do czasu, gdy będzie ono potrafiło funkcjonować samodzielnie. Uniezależnienie się absolutnie nie jest jednoznaczne ze skończeniem 18 lat oraz dostaniem dokumentu tożsamości. Właściwie żaden regulamin nie przedstawia jaka jest granica wieku, bowiem każdy przypadek musi koniecznie być rozpatrzony indywidualnie. Modelową sytuacją może być zgłoszenie się ojca do kancelarii notarialnej w sytuacji niewypłacania alimentów, gdyż był on przeświadczony, że skończenie przez syna 18 lat jest jednoznaczne z ustaniem ich wypłacania. W toku konwersacji staje się widoczne jednak, że niepełnoletnie dziecko uczęszcza do szkoły policealnej lub posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz nigdy nie będzie miało szansy się uniezależnić wskutek ciężkiej choroby, m in. psychicznej.

Kiedy rodzice muszą płacić alimenty?

Jest co najmniej kilka okoliczności, jakie wcale nie uwalniają rodziców z obowiązku wypłacania alimentów. Jedną spośród nich jest ożenek (albo zamążpójście) z jednoczesną niemożliwością indywidualnego zarabiania na życie. Oczywiście najpierw współmałżonkowie sobie pomagają we wszystkich istotnych sprawach, więc jeżeli któreś spośród nich zarabia dużo i potrafi współmałżonka utrzymać, w takiej sytuacji rodzice absolutnie nie muszą już sponsorować dziecka. W przypadku kiedy jednak mamy kontakt z sytuacją przeciwną – partner wcale nie potrafi dać materialnego wsparcia obojgu – wówczas rodzice są zobligowani do tego, aby pomóc. Częstokroć sytuacja jest jednakże tak zawikłana, iż rada profesjonalnej kancelarii jest wręcz niezbędna.

Alimenty koniecznie muszą pokrywać rodzice na swoje upośledzone dziecko, jakie ogólnie rzecz ujmując nie potrafi indywidualnie zabezpieczyć sobie środków do życia. Ma inwalidztwo konkretnej grupy bądź orzeczenie ZUS-u o niezdolności do pracy. I nie ma tu znaczenia powód takiego stanu rzeczy, przykładowo kiedy dziecko nadużywa napojów alkoholowych bądź zażywa twarde narkotyki. Innymi słowy, dziecko z nieuleczalną dysfunkcją ruchową czy psychiczną koniecznie muszą utrzymywać matka i ojciec. Niekiedy do prawników z Torunia chodzą rodzice, którzy ogólnie rzecz ujmując nie chcą niepełnosprawnego dziecka finansować i działają w taki sposób – oczywiście złośliwie – by nie płacić alimentów oraz wyswobodzić się od „ciężaru”.

Osiemnastoletnie dziecko może uzyskiwać alimenty również wtedy, kiedy skończyło 18 lat, nie kontynuuje nauki, nie podjęło pracy oraz krótko mówiąc nie jest w stanie znaleźć zatrudnienia. Jeśli chce dostać alimenty od swoich rodziców, powinno bezwarunkowo ujawnić, że jego sytuacja materialna jest beznadziejna, przykładowo żyje w biedzie.

Alimenty nie ulega wątpliwości zdobędzie każde dziecko, jakie kontynuuje naukę, m in. w szkole zawodowej czy na uniwersytecie. Zasadniczo, dopóki dziecko się uczy, oboje rodzice są zobligowani do tego, aby płacić alimenty. Ustąpienie obowiązku alimentacyjnego ma miejsce wyłącznie w jednej sytuacji – kiedy syn, mimo że uczy się – jest w stanie indywidualnie się utrzymać.

Alimenty – kiedy nie trzeba ich płacić?

Rodzice w ogóle nie są zobowiązani płacić alimentów wtedy, kiedy dziecko ma takie wpływy, iż potrafi pokryć wszystkie koszty życia, np. sfinansować lokum, jedzenie, podłączenie do Internetu oraz inne konieczne do odpowiedniego egzystowania rzeczy. Wpływem nie musi koniecznie być w owym przypadku tylko zatrudnienie na cały etat, lecz również renta rodzinna, stypendia osiągane na uczelni czy zyski osiągane przez pracujące rodzeństwo. Nieraz na skutek antagonizmów z którymś z rodziców dochodzi do walki w sądzie. Córka zatrudnia jednego z adwokatów z Torunia oraz walczy z rodzicami, bowiem ma pracę zarobkową w wymiarze 1/4 etatu oraz nie posiada zasadniczo środków do normalnego funkcjonowania.

Obowiązek alimentacyjny ustaje niekiedy przed uzyskaniem przez dziecko dojrzałości, jednak nadmienione sytuacje są bardzo rzadkie. Dziecko musi ukończyć szkołę oraz nabyć fach, za pomocą którego będzie w stanie zagwarantować utrzymanie krótko mówiąc nie tylko sobie, ale również bliskiej rodzinie.

To trzeba wiedzieć

Wielkość alimentów jest uzależniona od kilku istotnych elementów: umotywowanych wymagań dziecka, zdolności zarobkowych matki lub ojca, zdolności materialnych rodziców, zakresu alimentów – bierze się tutaj pod uwagę odrębne starania rodzica w sprawie dostarczenia środków do życia dziecku.

Jeśli zaintrygował Cię ten tekst, chcesz dowiedzieć się dużo więcej o poradnictwie prawnym oraz innych usługach świadczonych przez pełnomocników kliknij w link obok – Kancelaria adwokacka Toruń – a na pewno znajdziesz dokładnie to, czego szukasz.

Komentarze są wyłączone.