Kancelaria notarialna – co w niej załatwimy?

Beton dekoracyjny stemplowany imitacja deski
Beton dekoracyjny – postaw na jakość
20 stycznia, 2018
Hermes Wynajem autokarów przewozy autokarowe w kraju i za granice
Wynajem autobusów – jak zorganizować wycieczkę
3 listopada, 2018
Kancelaria notarialna pieczątka notariusza

Kancelaria notarialna pieczątka notariusza

W kraju nad Wisłą zatrudnienie się w kancelarii notarialnej jest bardzo pożądane, ponieważ wcale nie jest tylko – jak to się zazwyczaj mówi – osobą, jakiej mogą zaufać inni ludzie, ale również kimś, kto idealnie odnajduje się w skomplikowanych paragrafach. Pracownik kancelarii notarialnej powinien przez cały czas mieć na oku sprawy swoich Klientów i troszczyć się o wcześniej przytoczonych najlepiej jak potrafi. Najważniejsze zagadnienie – które problemy możemy powierzyć notariuszowi i czy uszczupli to poważnie nasz budżet? Przed wami krótki opis dotyczący notariuszy w Polsce.

Notariusz w Polsce – historia

Rozpocznijmy od małego szkicu historycznego. Jeśli wierzyć legendom – notariat u nas miał pojawić się w dwunastym stuleciu, co mają potwierdzać nadania królewskie z czasów Bolesława Krzywoustego. Za to potwierdzony w 100% jest fakt, kiedy to papież Marcin IV upublicznił decyzję upoważniającą arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba II Świnkę do powołania dwóch notariuszy publicznych.

Najstarszy wiadomy polski dokument notarialny pochodzi z roku 1287 i został opracowany przez notariusza Budzisława, działającego z ramienia kancelarii arcybiskupiej. Następne dokumenty ukazywały się bez ustanku po 1309 r. Notariat w naszym kraju rozrastał się zwłaszcza w czternastym wieku, kiedy to nasz kraj prowadził z Zakonem Krzyżackim negocjacje obligujące do przygotowania miarodajnych dokumentów i pozostałych świadectw notarialnych. Równolegle w tamtych czasach zaczęły funkcjonować statuty synodalne, regulujące działalność notariuszy.

W ciągu kolejnych kilkuset lat notariat istotnie rozkwitł, a bardzo ważną funkcję miał też podczas zaborów, tj. na przestrzeni niemal 124 lat, kiedy nie było Polski na mapie – notariusz stał się wtedy osobą zaufania publicznego, a wszystko przez to, że był kojarzony z polską tradycją ziemiańską i kulturą kupiectwa.

Kiedy już udało nam się uwolnić z kajdan zaborów, musiało upłynąć 15 lat zanim powstało Polskie prawo o notariacie. Zaczęło obowiązywać rok później, ale II wojna światowa i czasy tuż po niej dostatecznie przeszkadzały w jego dobrym rozwoju. Kiedy w Polsce zapanował komunizm, notariusze stali się urzędnikami państwowymi, którym stale przybywało obowiązków, na przykład redagowanie ksiąg wieczystych od 1964 roku.

Wszystko odmieniło się 14 lutego 1991 roku, w momencie, w którym polski Sejm RP przyjął ustawę – Prawo o notariacie.

Ustawa określa:

 • zasady powoływania i odwoływania notariuszy

 • prawa i obowiązki notariuszy

 • strukturę organizacyjną i kompetencje samorządu notarialnego

 • zasady nadzoru nad notariatem

 • zasady odpowiedzialności notariuszy za szkody

 • zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej notariuszy

 • przepisy o aplikantach i asesorach notarialnych

 • zasady dokonywania czynności notarialnych

 • zasady sporządzania aktu notarialnego i aktów poświadczenia dziedziczenia

 • zasady poświadczania dokumentów notarialnych

 • zasady sporządzania wypisów, wyciągów i odpisów aktów notarialnych.

Ustawicznie nowelizowana ustawa – ostatnio w 2016 roku – obejmuje pracowników kancelarii notarialnych, których obecnie nad Wisłą mamy ok. 2 tysięcy.

Kancelaria notarialna – kogo wybrać i co załatwimy?

Doświadczony notariusz nie tylko wykonuje swoje obowiązki zgodnie z klauzulą prawa, ale po pierwsze, przekłada ponad inne sprawy najwyższe dobro Zleceniodawców.

Notariusz jest funkcjonariuszem publicznym, którego kluczowym zadaniem będzie zabezpieczanie interesów prawnych osoby bądź podmiotu, który go zatrudnia , dlatego też w czasie pracy powinien być nadzwyczaj sumienny oraz precyzyjny. Pracownik notarialny to także człowiek, któremu Zleceniodawcy zawierzają ich tajemnice i kłopoty i co za tym idzie jedną z pożądanych cech, którą winna nam zagwarantować świetna kancelaria notarialna będzie pełna dyskrecja.

Może jest to oczywiste, ale opłaca się dowiedzieć, czy notariusz, któremu chcemy przekazać niebagatelne dla Was sprawy, ma systematycznie pomnażaną, specjalistyczną wiedzę. Upewnijmy się także, czy kancelaria notarialna może zapewnić nam bezpieczeństwo wszystkich kwestii związanych z transakcją. Ważnym atutem stałby się z pewnością depozyt notarialny, w którym bez większych obaw umieścimy ważne dokumenty, gotówkę i papiery wartościowe.

Teraz czas na bardzo istotną sprawę. Jakie czynności notarialne winny być wykonywane w dobrej kancelarii notarialnej?

– Tworzenie aktów notarialnych
– Redakcja tekstów prawniczych
– Spisywanie protokołów
– Sporządzanie aktów dziedziczenia i testamentów
– Sporządzanie poświadczeń, protestów i odpisów
– Doręczanie oświadczeń

Kancelaria notarialna a kwestia mieszkania

Czas na jedną z najczęściej poruszanych kwestii na forach branżowych – które dokumenty będą niezbędne oraz jak wygląda proces zakupu mieszkania u notariusza. Bez tego się nie obejdziemy, gdyż przekazanie własności nieruchomości bez przypilnowania formy aktu notarialnego będzie nieważne.

Zdecydowanie więcej istotnych zaświadczeń winien do kancelarii notarialnej doręczyć ten, kto ową nieruchomość sprzedaje. W przypadku kupującego, będzie to dosyć krótka lista, obejmująca pieniądze, dokument tożsamości, NIP oraz niekiedy dokumenty z banku, dokumentujące wysokość kredytu, przeznaczonego na zakup nieruchomości.

Gdy mówimy o sprzedającym – jest tego dużo, a zatem najlepszym wyjściem będzie po prostu przepytanie notariusza. Wyjaśnienie Wam, jakie dokumenty powinniście dostarczyć powinno być jedną z pierwszych rzeczy, jakie zrobi. Do najważniejszych dokumentów zaliczamy: aktualny odpis księgi wieczystej, zaświadczenie o oznaczeniu budynku numerem porządkowym oraz zaświadczenie o samodzielności lokali;

Notariusz ma obowiązek sporządzić akty i dokumenty tak, żeby były one klarowne i przyswajalne dla obu podmiotów. Przypilnowanie, by wszystkie dane dotyczące tożsamości i wiarygodności były właściwe to rzecz oczywista.

Kancelaria notarialna, dowiedz się więcej —> http://www.notariusze-torun.eu/

Komentarze są wyłączone.