Adwokat radzi – nie spłacaj przedawnionych długów

odzyskiwanie sms z telefonu odzyskiwanie danych toruń odzyskiwanie danych android
Jak wygląda odzyskiwanie danych z telefonu?
Kwiecień 29, 2017
dj na wesele dj na wesele warszawa oprawa muzyczna imprez
Planowanie wesela – DJ, wodzirej czy konsultant ślubny?
Maj 3, 2017

Adwokat radzi – nie spłacaj przedawnionych długów

adwokat bydgoszcz dobry prawnik kancelaria adwokacka długi

adwokat bydgoszcz dobry prawnik kancelaria adwokacka długi

Specyfika funkcjonowania firm windykacyjnych

Spora liczba spółek dochodzących zwrotu długów jest kierowana poprzez osoby, które zrealizowały studia z prawa, ale nie posiadają aplikacji. Więc posiadają strzępkową wiedzę z kręgu prawa cywilnego. Odzyskiwanie różnego rodzaju zadłużeń wymaga poważniejszego poświęcenia oraz zdolności, jakiego nie można otrzymać za pomocą innych metod, jak w trakcie praktyk w kancelarii prawniczej u odpowiedzialnych kolegów po fachu. Tutaj konieczny jest adwokat, który naturalnie będzie zdawać sobie sprawę, jakie czynności dobrze jest przedsięwziąć. Przedsiębiorstwa windykujące długi często nie dostają jakiejkolwiek „zaliczki” i umawiają się wyłącznie na procent od „ściągniętej” wierzytelności. Statystycznie jest to od około 20% do około 50% całej sumy. To naturalnie fakty dotyczące Kontrahentów. Oni w zasadzie nie muszą praktycznie niczego robić, poza czekaniem na spłatę części wierzytelności przez przedstawioną spółkę. A co w niniejszym czasie ma miejsce z wierzycielem?

Wezwanie do zapłaty, czyli niekończące się listy, e-maile i telefony

Należy w aktualnym miejscu rozróżnić dwie sprawy: gdy jakaś osoba dopiero co została dłużnikiem i długi przedawnione, których wcale nie należy pokrywać. W pierwszej sytuacji pożyczkobiorca musi koniecznie opłacić niespłacone zobowiązania pod rygorem sprawy w sądzie, ogłoszenia werdyktu, pozbawienia wszystkich środków trwałych i nietrwałych poprzez komornika i w rezultacie pokrycia wiele pokaźniejszej sumy niż źródłowa. Jeżeli chodzi o wierzytelności przedawnione, wtedy w zasadzie nie musimy uiszczać długu – taką poradę otrzymamy od dowolnego prawnika. Niestety większość spółek „ściągających” długi nie zabiega już o uregulowanie owego zadłużenia, lecz grozi trasatów niemiłymi konsekwencjami ich niespłacenia. Dokonują tego przy pomocy listów, jakie non stop wpadają do skrzynki na korespondencję, kilku identycznych wiadomości e-mail oraz uciążliwych telefonów z numerów zastrzeżonych. Częstokroć dokumenty są sprecyzowane w taki sposób, żeby trasat rozważył to, że faktycznie musi coś opłacić. Sporo w nich tajemniczych dla „zwykłego zjadacza chleba” określeń typu „sekurytyzacja” i „fundusz zamknięty”. Co w takiej sytuacji musimy zrobić?

Długi, które trzeba zapłacić

W takiej sytuacji musimy otrzymać pozew o uregulowanie należności z sądu (o ile długu ostatnimi czasy nie oddaliśmy). Jakiegokolwiek decyzji z sądu nie można ignorować, ponieważ po jakimś okresie (uprawomocnienie) posiada ono moc wykonawczą. Kiedy informacje zawarte w pozwie są fałszywe bądź dodano do pozwu nieprawdziwe dokumenty – tym bardziej musimy odpowiedzieć. Wierzyciel ma uzasadnienie, żeby się bronić, przykładowo gdy doszło do utraty ważności wierzytelności. W takiej okoliczności trzeba zaczerpnąć z pomocy prawnej albo udać się do dowolnej Kancelarii Adwokackiej w Bydgoszczy, która wyjaśni nam, jakie ruchy będą najwłaściwsze. Cesjonariusz, który dochodzi własnych należności, posiada obowiązek zaprezentować w procesie sądowym dowody, m. in. wypełniony mandat za niezapłacony rachunek za telewizję.

Długi przedawnione – to takie, których nie trzeba spłacać

Firmy windykujące długi nie mają absolutnie najmniejszych uprawnień. Ma je sąd, egzekutor, mecenas – ale nie firma zajmująca się egzekwowaniem przestarzałych długów. Jeżeli zatem otrzymaliśmy wezwanie do zapłaty od takiego podmiotu, nie należy wykonywać takich ruchów:

1. Mówiąc w skrócie nie można dawać odpowiedzi na powiadomienia, e-maile i telefony, gdyż będzie to jednoznaczne z funkcjonowaniem zadłużenia (jakiego absolutnie nie musimy zwracać)

2. Jeśli taka spółka łączy się telefonicznie, musimy mieć na uwadze to, że pełna debata będzie nagrana – zaś to w niektórych przypadkach może naturalnie wpłynąć na naszą niekorzyść. Stąd nie pozwólmy się nagrywać, mówiąc w skrócie nie wchodźmy w zbędne rozprawy z windykatorami pracującymi w telemarketingu. Najzwyczajniej w świecie zarzućmy połączenie, szczególnie jeżeli nie jest widoczny konkretny numer telefonu.

3. Nie dajmy się zastraszyć! W przypadku nieważnych wierzytelności w żadnym przypadku nie przekazujmy pism odwoławczych, próśb wypłacania długu w ratach, propozycji wstrzymania terminu spłaty wierzytelności itd. Nie dajmy się również nabrać na układy, a więc „promocje” i „upusty” dotyczące starych zadłużeń.

4. Po prostu nie przelewajmy minimalnej sumy na konto przedsiębiorstwa windykacyjnej, nawet jednej złotówki. Bowiem w takiej sytuacji rozpocznie się cała machina pozyskiwania długów. Opłacenie chociażby nadzwyczaj niskiej ilości pieniędzy jest równoważne z tym, że zadłużenie akceptujemy.

5. W przypadku kiedy przynieśliśmy do domu tajemnicze zaświadczenie, zwróćmy się do adwokata, który wyklaruje nam indywidualne jego komponenty.

Trzeba też pamiętać o tym, iż zadłużenia nieaktualne możemy sfinansować dobrowolnie. Środki pieniężne nie znajdą się jednak na rachunku bankowym początkowego kredytora, lecz placówki, która niniejszy dług w późniejszym czasie nabyła. Trzeba w niniejszym przypadku zadać sobie fundamentalne pytanie: czy warto? Sfinansowanie początkowemu wierzycielowi przestarzałego zadłużenia posiada sens, ale płacenie spółkom, które od siebie wzajemnie odkupują zadłużenia i liczą na błyskawiczny zysk – chyba nie. Zwłaszcza, iż przeważająca część akceptuje liczne pogwałcenia polskiego systemu prawnego.

Jeżeli zainteresował Cię ten problem i chcesz zobaczyć, jak między innymi prezentuje się profesjonalna witryna pełnomocnika, możesz kliknąć tutaj – Kancelaria adwokacka Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.