Usługi ogrodnicze

Geodeta Toruń - pomiary geodezyjne wyznaczanie granic działki
Geodeta Toruń – Wznowienie granic działki
9 sierpnia, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik
Zabiegi stomatologiczne
16 sierpnia, 2019

Usługi ogrodnicze

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Projektowanie ogrodu wymaga czasu oraz porządnego przygotowania. Nim ogród stanie się pięknym miejscem, gdzie przyjemnie będzie odpocząć, dzięki przyjaznej atmosferze, budowanej przez otoczenie pięknych roślin, drzew i krzewów, warto zadbać o fundamenty i zacząć projektowanie ogrodu od zera. Jaki styl ma mieć ogród, kiedy zostanie stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I najistotniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w dostępnej przestrzeni, by nie było ich, ani zbyt dużo, ani zbyt mało? Zanim przystąpimy do działania, warto jest mieć ułożony plan.

ETAPY PROJEKTOWANIA OGRODU

Analiza terenu

Pierwszym elementem, na który w szczególności należy zwrócić uwagę, jest teren, gdzie powstanie projektowany ogród. Należy zebrać wszelkie informacje na temat tego, jak wygląda przestrzeń, jakie są jej granice i co już jest na niej dostępne. Taka wiedza pomoże sprawdzić, jakie są możliwości na tym terenie. Co istotne, należy rozeznać się we wszelkich czynnikach, jakie przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Będą to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale także sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed rozpoczęciem pierwszych prac nad ogrodem, trzeba również wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Planowanie ogrodu uzależnione jest od takich czynników jak to, czy ogród ma jedynie pięknie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, gdzie domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę trzeba wziąć także to, czy w planowanym ogrodzie będą przebywać zwierzęta i dzieci i czy musi być przystosowany dla osób niepełnosprawnych i starszych. Ponadto warto ocenić, czy niezbędne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, taras lub altana), czy interesuje nas wstawienie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy chcemy wydzielić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to dobrze ocenić w oparciu o zaplanowany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Następnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie każdego z pożądanych elementów w terenie. W tym celu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest ważne, by ogród stał się atrakcyjny, a jednocześnie miał swój porządek i dawał użytkownikom pełną swobodę. Trzeba zatem wyznaczyć poszczególne części ogrodu i nakreślić gdzie będzie miejsce na grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Należy jednak uważać, by unikać sztywnych granic. Fragmenty właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga również zadbania o możliwość swobodnego poruszania się. Trzeba pomyśleć o tym, jak złączyć pojedyncze części ogrodu i wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj zasadnicze jest rozplanowanie podjazdu, bramy i furtek, a także ścieżek, które połączą każdy z tych elementów w spójną całość. Trzeba pamiętać, by nie przesadzić z ilością ścieżek, ale też, by nie było ich zbyt mało. Na tym etapie można także wybrać rodzaj nawierzchni, która posłuży do wykonania ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już ścisłym projektem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą konieczne, by uzyskać ogród w wymarzonym stylu. Dużą pomocą mogą stać się portale internetowe, dobre książki albo wsparcie specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny warto tworzyć od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być celne w stosunku do zamierzonego efektu tak, aby powstała harmonijna kompozycja, zgodna z potrzebami i założeniami projektu.

Systemy ogrodowe

W oparciu o wiedzę, gdzie znajdą się konkretne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda dostawała się do skupisk roślin, krzewów i drzew, ale jednocześnie nie zalewała ich przesadnie oraz, aby kable elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki były widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po przygotowaniu szczegółowego projektu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby i instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się jako pierwsze. W czasie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umiejscawiać je w odpowiednich odstępach, ponieważ wszystkie mają inne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają fachową wiedzę w zakresie świata roślin. To zadaniem projektanta jest odpowiednio dopasować je do oczekiwań klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat wymagań siedliskowych roślin i pielęgnacji, a także podpowie, jakie rozmiary osiągną w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się też na wiedzy na temat uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez wszystkie etapy planowania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Dodatkowo wiele firm specjalizujących się w planowaniu ogrodów proponuje usługi całorocznej pielęgnacji oraz sezonowego serwisu systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, zawsze można liczyć na wsparcie z ich strony, aby raz zaprojektowany ogród, mógł z powodzeniem rosnąć i cieszyć na lata.

Komentarze są wyłączone.