Projekty ogrodów – Toruń Bydgoszcz

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości
Nieruchomości Toruń – Kupujemy dom
30 sierpnia, 2020
Kurs angielskiego - szkoła językowa Toruń
Certyfikat angielskiego Toruń
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu i porządnego przygotowania. Zanim ogród stanie się pięknym miejscem, w którym odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki urokliwej atmosferze, budowanej przez otoczenie wspaniałych roślin, krzewów i drzew, należy zadbać o fundamenty i rozpocząć projekt ogrodu od początku. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich przetrwają w naszym klimacie? I — to najistotniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w dostępnej przestrzeni, by nie było ich, ani zbyt dużo, ani zbyt mało? Zanim zabierzemy się do działania, warto jest mieć przygotowany plan.

PROJEKTOWANIE OGRODU – KROK PO KROKU

Analiza terenu

Pierwszym elementem, na który w szczególności trzeba zwrócić uwagę, jest teren, gdzie powstanie projektowany ogród. Należy zgromadzić wszystkie informacje na temat tego, jak wygląda przestrzeń, jakie ma granice i co już się na niej znajduje. Ta wiedza pozwoli ocenić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co ważne, trzeba zorientować się we wszelkich czynnikach, które przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Będą to nie tylko warunki gleby, nasłonecznienie, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale także forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac nad ogrodem, trzeba też wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Projektowanie ogrodu uzależnione jest od takich czynników jak to, czy ogród ma tylko ładnie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, w którym domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę trzeba wziąć także to, czy w ogrodzie będą przebywać dzieci i zwierzęta i czy musi być przystosowany dla osób niepełnosprawnych i starszych. Ponadto dobrze jest ocenić, czy niezbędne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas posiadanie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy chcemy wydzielić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to warto ocenić w oparciu o zaplanowany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie każdego z chcianych elementów w terenie. W tym celu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wybranych elementów, jest ważne, by ogród stał się atrakcyjny, a jednocześnie zachowywał porządek i dawał użytkownikom pełną swobodę. Należy zatem wyznaczyć poszczególne części ogrodu i ustalić gdzie będzie miejsce na grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Należy jednak uważać, by unikać sztywnych granic. Części właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga także troski o możliwość swobodnego poruszania się. Warto zastanowić się, w jaki sposób połączyć pojedyncze części ogrodu i wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj kluczowe jest rozplanowanie podjazdu, furtek i bramy, a także ścieżek, które połączą każdy z tych elementów w harmonijną całość. Warto pamiętać, by nie przedobrzyć z ilością ścieżek, ale też, by nie było ich zbyt mało. Na tym etapie można także wybrać rodzaj nawierzchni, która posłuży do wykonania dróżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już konkretnym planem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą potrzebne, by uzyskać ogród w upragnionym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą okazać się dobre książki, portale internetowe lub wiedza specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny warto tworzyć od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do zaplanowanego efektu tak, by powstała spójna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Przydatne udogodnienia

W oparciu o wiedzę, gdzie znajdą się konkretne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda dostawała się do skupisk roślin, krzewów i drzew, ale jednocześnie nie zatapiała ich przesadnie oraz, by przewody elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki były widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po przygotowaniu szczegółowego projektu ogrodu, można podjąć się jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby i instalacja systemów wodnych i elektrycznego odbędą się jako pierwsze. W trakcie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umieszczać je w odpowiednich odstępach, dlatego że wszystkie mają odmienne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają specjalistyczną wiedzę na temat świata roślin. To projektant pomoże odpowiednio dopasować je do pomysłu klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat wymagań siedliskowych roślin i pielęgnacji, a dodatkowo oceni, jakie wielkości osiągną w przyszłości krzewy i drzewa. Jego praca opiera się też na znajomości uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez wszystkie etapy planowania ogrodu i zadba o ich właściwy przebieg.

Ponadto część firm specjalizujących się w zakładaniu ogrodów oferuje usługi całorocznej pielęgnacji i sezonowego serwisu systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, klient może liczyć na pomoc z ich strony, by raz zaprojektowany ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć przez lata.

Komentarze są wyłączone.