Instalacje nawadniania

Fryzjer – jak wybrać dobry salon
28 lutego, 2020
Najnowsze techniki termoizolacji
28 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Nawadnianie ogrodów

Kiedy zależy nam na tym, żeby ogród pięknie się prezentował, kluczowym elementem, który utrzyma go w okazałym stanie jest podlewanie. To za mało, by dbać o rośliny podcinając je, czy dopasowując je do gleby. Każdy ogród potrzebuje wody, jednak zwykłe sposoby podlewania nie dość, że zabierają czas oraz wysiłek, to jeszcze wymagają stałego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Średnio przyjmuje się, że na równi z wyrównywaniem trawy, nawadnianie ogrodu pochłania najwięcej czasu wśród pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych. Ze względu na to stworzono systemy nawadniania ogrodów, które nie tylko będą „pamiętały” o potrzebie nawodnienia roślin, ale również mogą dostosowywać ilość wody.

Tradycyjne sposoby nawadniania ogrodów

Każdy z nas to zna – korzystanie ze zwyczajnej konewki pobiera niezwykle dużo czasu i sprawdzi się zaledwie w maleńkim ogrodzie, ze względu na to część osób co najmniej decyduje się na zakup węża ogrodowego. To o wiele wygodniejsze, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom możemy podłączyć wąż pod kran, co o wiele upraszcza dojście do każdego zakątka ogrodu, bez manewrowania z konewką oraz stałego dolewania wody. Do ręcznego podlewania z węża możemy przyłączyć pistolet, który pozwala na dostosowanie ciśnienia wody, a także zatrzymanie wody bez potrzeby odcinania kranu, a także specjalne zraszacze ogrodowe, które podczepia się pod wąż oraz które także usprawniają nawodnienie ogrodu oraz w dużym stopniu zmniejszają nasz wkład pracy.

Jeżeli jednak myślimy o znacznym zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, warto pomyśleć systemie nawodnienia . Jednym z najprostszych jest specjalny sterownik elektroniczny nakładany na kran, co umożliwia automatycznie włączanie momentu podlewania. Minusem tego rowiązania są widoczne rozciągnięte po ogrodzie węże i niemożliwość powiększenia systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Utrzymanie ogrodu w nieprzerwanym nawodnieniu nie oznacza jednak, że trzeba pogodzić się z widocznymi przewodami. Instalacja dużego systemu nawadniania znajdzie zastosowanie nie tylko w największych ogrodach, ale także w niewielkich oraz mniejszych. System nawadniania wymaga co prawda przyszykowania w postaci planu oraz instalacji całego systemu. Przeważnie system umieszczany jest pod powierzchnią. Niezbędne jest zainstalowanie programatora, rur przenoszących wodę, podpięcia do instalacji wodnej w postaci zaworów, a także zraszaczy, które potrzebnych do rozlania wody po samym ogrodzie. Nie oznacza to jednak, że system musi być zainstalowany przed powstaniem ogrodu.

Zraszacze ogrodowe do nawadniania

Wśród ogrodowych zraszaczy kupimy kilka odrębnych rodzajów, które mogą posłużyć do nawodnienia ogrodu. Spisują się one bardzo dobrze jako część składowa systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są niezwykle znane dlatego że ich bazową zaletą jest równe nawodnienie danej części ogrodu. Zaopatrzone w nadające rozmiar strumienia dysze oraz sterowniki odpowiadają za ciśnienie wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe mogą być wynurzane – są one dość niskie, ale ich podstawową zaletą jest to, że po ukończeniu pracy zanurzają się pod ziemią. Z kolei zraszacze niewynurzane są na stałe widoczne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – przede wszystkim są wybierane, dlatego że ich działanie może być wyregulowane w zakresie 360o. Nieporównywalnie zdadzą egzamin w podlewaniu trawników i mają wiele funkcji oraz są lepsze jakościowo w porównaniu do zraszaczy stałych. Głównie zalecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Zasięg wody może docierać od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkową funkcją tego systemu jest to, że da się nawadniać w określonym czasie tylko wybrany sektor.

Mikrozraszacze –przede wszystkim służą kreowaniu delikatnej mgiełki, z tego powodu okażą się najlepsze dla roślin, które nie wymagają zbyt dużej ilości wody.

Nawadnianie ogrodu liniami kroplującymi

Drugim rodzajem systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Z reguły wykorzystywane są przy podlewaniu korzeni roślin. Ze względu na to będą dobre do podlewania żywopłotów, drzew, krzewów ozdobnych oraz warzywników. Korzyścią takiego systemu nawadniania jest to, że nie zrasza liści, łodyg ani kwiatów, za sprawą czego nie ryzykujemy poparzenia roślin. Dodatkowo to system mocno ekonomiczny, z uwagi na ograniczenie marnowania wody. Linie kroplujące wykonuje się z kabli z kroplówkami, które kroplują wodę. Kroplowniki maksymalnie oszczędnie nawadniają rośliny dostarczając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Instaluje się je zaledwie na niewielkich przestrzeniach, do podlewania małych rabat kwiatowych, skalniaków, czy niezbyt dużych żywopłotów. Dużym plusem jest możliwość prostej instalacji oraz samodzielnego wyboru podlewanych miejsc. Mini linie kroplujące spisują się przede wszystkim w ogrodach, gdzie rośliny rosną nieregularnie

Usługi ogrodnicze Toruń

Komentarze są wyłączone.