Radiologia w stomatologii

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzacja do domu i biura – Montaż i serwis
29 sierpnia, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w stomatologii
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Zdjęcia RTG zębów w gabinecie dentystycznym

Radiologia w gabinecie dentystycznym służy w głównej mierze szczegółowej diagnostyce dolegliwości. Stomatolodzy przeprowadzają badania radiologiczne, by mogli osiągnąć szczegółowe dane co do położenia oraz stanu zębów w jamie ustnej. Przeważnie dzięki temu następuje przybliżenie problemów, ukrytych, w trakcie zwyczajnego badania na wizycie kontrolnej.

Radiologia w gabinecie dentystycznym to rentgenowskie prześwietlenia zębów. Przeważnie takie prześwietlenia dzielą się na dwie kategorie – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, czyli zdęcie punktowe obejmuje obraz 2 lub 3 zębów. Plusem zdjęcia punktowego jest to, że szczegółowo pokazuje pojedyncze zęby, dzięki czemu umożliwia dentyście diagnozę. Natomiast zdjęcie rentgenowskie zębów zewnątrzustne uwidacznia cały komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne wskazuje ułożenie zębów względem szczęki oraz względem siebie oraz zdjęcie cefalometryczne, boczne, jakie daje obraz zatoki przynosowej, tkanek miękkich oraz podniebienia twardego.

Kiedy konieczne jest wykonanie badań radiologicznych w stomatologii

Zdjęcia radiologiczne zębów u stomatologa wykonuje się dla wielu specjalizacji w stomatologii. Z reguły, fachowego skorzystania z RTG, dentysta potrzebuje w implantologii, chirurgii stomatologicznej, ortodoncji, protetyce i w endodoncji (czyli w leczeniu kanałowym).

Rentgen zębów zdaje egzamin diagnostyce chorób dziąseł, zębów, tkanek okołowierzchołkowych, zapalnych stanów, zmian w obrębie kości – w tym torbiele, martwica, zwapnienia – a także zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia rentgenowskie uznaje się też jako podstawowy element przed zabiegami i leczeniem, które oczekują wcześniejszego rozpoznania położenia zębów. Dzięki temu stomatolog ortodonta diagnozuje wady zgryzu, a protetyk ocenia, jak wielką lukę powstałą na skutek utraty zęba albo zębów, należy wypełnić.

Jeżeli pacjent uległ nieszczęśliwemu wypadkowi albo doznał urazu zębów lub szczęki, stomatolog też wysyła go na przeprowadzenie badań radiologicznych. Rentgen zębów uwidacznia  ewentualne błędy czy powikłania – np. pokaże miejsce narzędzia, jeśli utkwiło ono w kanale zęba, a ponadto jest przydatnym elementem diagnostyki zmian nowotworowych.

Z reguły stomatolog zleca powtórzenie zdjęć radiologicznych po ukończeniu leczenia, aby ocenić jego skuteczność.

Jak wygląda wykonanie rentgen zębów w gabinecie stomatologicznym?

Obecnie w wielu gabinetach stomatologicznych wykonuje się badania RTG na miejscu od razu w czasie wizyty. To ogromne uproszczenie dla pacjentów, dlatego że mogą uniknąć rejestrowania się na następną wizytę, ani specjalnie zgłaszać się do pracowni radiologicznej. Plusem jest to, że zrobienie zdjęcia rentgenowskiego zębów nie wzbudza dyskomfotu oraz nie wymusza od pacjenta przygotowań. To nie problem, by normalnie zjeść śniadanie, pić oraz wziąć swoje leki.

Obowiązującym przygotowaniem przed prześwietleniem radiologicznym zębów jest usunięcie wszystkich metalowych przedmiotów z okolicy twarzy i szyi. Dlatego na rentgen u stomatologa lepiej przyjść bez spinek oraz biżuterii, a moment przed badaniem należy zdjąć protezy, okulary oraz słuchowy aparat.

Samo przeprowadzenie zdjęcia rentgenowskiego zębów u stomatologa zajmuje zaledwie kilka sekund, zwłaszcza, że przy postępie technologicznej, najczęściej jest to już zdjęcie w formie cyfrowej. Warto dodać, że stomatolog, robiący rentgen rozmawia z pacjentem oraz informuje go o kolejnych etapach badania.

Zdjęcia RTG wywołują strach, co do promieniowania. Promieniowanie X, jak powszechnie wiadomo, szkodzi organizmowi, ale nie trzeba się martwić, dlatego że w czasie robienia prześwietlenia rentgen zębów u stomatologa, nie jest to niebezpieczne dla zdrowia. Organizm pochłania znikomą dawkę, a do tego każdy pacjent zakłada ochronny fartuch. Należy pamiętać, by nie wykonywać rentgen zbyt często, co najwyżej raz na pół roku, z tego względu należy przypomnieć sobie, kiedy robiło się je ostatnio. Zdjęć rentgenowskich muszą unikać ciężarne kobiety, bez względu, czy mają je mieć przeprowadzone dla stomatologa czy innego specjalisty. Jeżeli to nie jest niezbędne lepiej, żeby ciężarna zrezygnowała z badania.

Zalety radiologii cyfrowej u dentysty.

Z racji tego, że rentgen zębów można wykonać w gabinecie stomatologicznym w cyfrowo, warto znaleźć zalety tego rozwiązania. Dotychczas rolę nośnika prześwietlenia pełniła klisza, która zwykle zajmowała znaczną ilość miejsca oraz mogła szybko ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu.

W przypadku dentystycznego rentgena w formie cyfrowej nie trzeba się o to martwić, dlatego że pliki można trzymać w komputerze. To dodatkowa zaleta, ponieważ umożliwia ona podawanie prześwietlenia radiologicznego w dowolne miejsce, bez konieczności dźwigania pełnej dokumentacji leczenia radiologicznego. Dentysta może je zobaczyć oraz dowolnie powiększać obraz. W takiej formie RTG jest zdecydowanie trwalsze, bo ciężko je zniszczyć.

Warto wspomnieć, że technika radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z wydzielania odpadów, jakie powstają na skutek korzystania klisz rentgenowskich.

Takie badanie jest niezwykle dokładne i wspaniale sprawdza się w diagnostyce stomatologicznej.

Stomatolog Toruń

Komentarze są wyłączone.