Dentysta dziecięcy Grudziądz

Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie wad zgryzu – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia stomatologiczna Toruń
2 września, 2020
Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Niektórzy z nas swoją pierwszą wizytę u stomatologa mają w pamięci aż za dobrze. Wielu z nas ma też traumę na myśl o obowiązkowych wizytach u stomatologa szkolnego, który bez wyczucia wpychał grube paluchy do ust, rozrywając nam kąciki. Aby oszczędzić naszemu maluchowi takich przeżyć i pokazać mu, że zdrowie zębów jest ważną sprawą, trzeba starannie wybrać lekarza, który nie wystraszy, a przyciągnie malucha. Jakie warunki powinien spełniać profesjonalny stomatolog dla najmłodszych?

  1. Oswój dziecko z gabinetem

Znawcy tematu podają, że pierwsza wizyta u dentysty powinna mieć miejsce w wieku 2-3 lat. Dentysta, który nierzadko przeraża dorosłych, z pewnością może być źródłem stresu dla małego dziecka. Jeżeli zatem planujesz zabrać swoje dziecko do stomatologa, wybierz tego specjalistę, który ma w ofercie specjalne usługi adresowane dla dzieci. Większość gabinetów stworzonych specjalnie dla dzieci oferuje wizyty adaptacyjne. Jak przebiega wizyta adaptacyjna? To powolne zaprzyjaźnianie się najmłodszych z gabinetem dentystycznym. Kluczową sprawą jest przednia zabawa: w trakcie wizyty adaptacyjnej przyszłym pacjentom wolno pooglądać narzędzia dentystyczne, a nawet przeprowadzić mały zabieg dentystyczny na maskotkach.Bardzo ważny jest także udział rodziców w takiej wizycie- powinni oni dawać maluszkowi przykład-  najpierw mogą sami zbadać ząbki, spokojnie siedzieć na fotelu, szeroko otwierać usta i pokazywać, że nie ma się czego bać. Dziecko wyczuwa strach rodziców, dlatego niezwykle istotna jest też normalna rozmowa z lekarzem i tłumaczenie maluszkowi bazowych reguł dbania o higienę jamy ustnej już w trakcie pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien być zaaranżowany dziecięcy gabinet stomatologiczny

Przyjazne fotele w kształcie zwierząt, misie i lalki, puzzle  w poczekalni, monitor z bajkami rozpraszające uwagę dziecka, pastelowe kolory, bohaterowie ulubionych kreskówek na ścianach, zabawne maseczki ochronne dentysty… Może się wydawać, że to tylko nieistotne detale, jednak dla dziecka mają one fundamentalne znaczenie. Kolorowo udekorowany gabinet lekarski powoduje, że malec czuje się bardziej zrelaksowany, pomieszczenie nie jest dlań obce. Dlatego nie wpada w panikę i prościej odwrócić jego uwagę i przeprowadzić potrzebne zabiegi.

  1. Najlepsze formy znieczuleń dla maluchów

Są wśród nas osoby, które mówią, że „mlecznych zębów nie trzeba leczyć, przecież i tak wypadną”. Oczywiście nie jest to prawda! Zaniedbane mleczaki regularnie niszczone są przez próchnicę i w końcu trzeba je usunąć. Przedwczesne usuwanie mleczaków może skutkować natomiast do wad zgryzu przy wyżynaniu się zębów stałych. Dlatego bardzo ważne jest, by systematycznie kontrolować stan uzębienia malucha i nie doprowadzić do tego, by konieczne było usuwanie zęba.

Jeszcze niedawno specjalne gabinety stomatologiczne dla dzieci nie były zbyt popularne. Dlatego prawie każdy z nas, z dreszczem, wspomina pierwsze nerwy na fotelu u dentysty, czy ból przy borowaniu. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje już nie tylko wymyślnymi gabinetami dla maluchów ale także nowoczesnymi metodami znieczulenia. Pierwszą z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji czuje się uspokojone wręcz nieco otumanione. W tym miejscu warto podkreślić, że sedacja jest w stu procentach bezpieczna dla maluchów i ma mniej skutków ubocznych niż zwyczajowe znieczulenie, z którym powiązane jest nie tylko zastosowanie przerażającej strzykawki, ale także niepokojące uczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Kolejną innowacyjną techniką jest znieczulenie komputerowe– jak ono wygląda? To zupełnie bezpieczna, chociaż innowacyjna technika znieczulania przy użyciu dźwięku. Komputer emituje dźwięki o różnym natężeniu i stopniowo wprowadza najmłodszych w stan odprężenia. Ten typ znieczulenia, podobnie jak sedacja, bardzo bezpieczny i szeroko rekomendowany przez dentystów głównie dzięki temu, że nie ma potrzeby stosowania strzykawek, a dodatkowo unikamy nieciekawych efektów ubocznych.

W większości gabinetów stomatologicznych wśród usług dedykowanych dzieciom możemy znaleźć także możliwość założenia kolorowych plomb. W tym przypadku jednak możemy z całą pewnością stwierdzić, że „to tylko mleczaki, i tak wypadną!” i pozwolić maluchowi wybrać wypełnienie w wymarzonym kolorze.

  1. Cechy dobrego dentysty dla dzieci

Podczas szukania gabinetu dla swojego dziecka powinniśmy zwrócić też uwagę na samego dentystę. Musi on być nie tylko starannie wyszkolony i doświadczony. Koniecznie musi lubić młodych pacjentów, potrafić z nimi rozmawiać i mieć dużo cierpliwości. To bardzo ważne by dziecko zaufało lekarzowi i się go nie obawiało, dlatego ważne jest, czy znaleziony przez ciebie dentysta ma dobre podejście do najmłodszych.

Podczas wizyty specjalista powinien też opowiedzieć maluszkowi w jaki sposób będzie wyglądał cały zabieg, dlaczego jest on przeprowadzany i co właśnie się dzieje w buzi malca. Bardzo dobrze świadczy o stomatologu, kiedy dodatkowo wyjaśni i zaprezentuje naszemu dziecku, jak należy dbać o swoje zęby- w jaki sposób i jak często je szorować i dlaczego jest to takie ważne. Młodego pacjenta po wizycie u stomatologa warto też nagrodzić szczoteczką do zębów, by kojarzył, że wizyta u dentysty to zupełnie fajna rzecz, której nie trzeba się obawiać.

Stomatolog Grudziądz

Komentarze są wyłączone.