Pojazdy uprzywilejowane – zostań zawodowym kierowcą

Adwokat Toruń - Adwokat sprawy rozwodowe - Adwokat sprawy karne - Adwokat sprawy cywilne - Dobry adwokat Toruń
Czy adwokat to zawód dla mnie?
23 marca, 2017
Depilacja laserowa depilacja woskiem depilacja toruń depilacja plastry z woskiem
Wybrać depilację laserową czy depilację woskiem
28 marca, 2017

Pojazdy uprzywilejowane – zostań zawodowym kierowcą

Kursy dla kierowców ochrony karetek wozów strażackich Pojazdy uprzywilejowane szkolenia

Kursy dla kierowców ochrony karetek wozów strażackich Pojazdy uprzywilejowane szkolenia

Co zawiera kurs na pojazdy uprzywilejowane?

W kilkudziesięciu ośrodkach zajmujących się trenowaniem techniki jazdy można odnaleźć propozycję kursów dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Od pewnego czasu cieszą się dużym powodzeniem – zarówno te na sanitarki, jak i na wozy policyjne. Nie ma się czemu dziwić – mamy szansę po nich w mgnieniu oka znaleźć zatrudnienie. Wymienione szkolenia mają przede wszystkim przygotować prowadzącego pojazd do poprawnego postępowania w różnorodnych sytuacjach, niekiedy szczególnie skomplikowanych oraz specyficznych. Realizowanie manewrów na trasie, przemieszczanie się z włączonym alarmem przez przejazdy na czerwonym świetle bądź jazda z dużą prędkością oraz nagłe omijanie przeszkód – to jedynie niektóre z ćwiczeń, które stoją przed kursantami. Zwykle szkoleniowcom bardzo zależy, by kierowca opanował sztukę poruszania się samochodem wtedy, gdy wydaje się, że to nierealne. Utracenie władzy w każdej chwili potrafi spowodować tragiczny wypadek. Adresatami zajęć są kierowcy, którzy planują pracować w społecznych organizacjach zajmujących się ochroną ludzkiego zdrowia oraz życia, dozorowaniem porządku publicznego, przekazywaniem wartości pieniężnych bądź usuwaniem pożarów.

Harmonogram szkolenia skupia zatem zadania praktyczne realizowane na różnorodnych obszarach: na płycie poślizgowej pierścieniowej lub torze szkoleniowym. Kurs początkowy trwa 14 godzin oraz mieści w sobie 6 godzin wykładów oraz 8 godzin warsztatów praktycznych. Jakie wątki mają szansę pojawić się na zajęciach? W głównej mierze z zakresu przepisów ruchu drogowego, tematyki powstawania wypadków na jezdni, psychologii transportu czy techniki jazdy w skomplikowanych warunkach. Szkolenie kończy się naturalnie egzaminem z części teoretycznej i części praktycznej.

Test z części wykładowej trwa 25 minut i mieści w sobie 20 pytań w formie testu. Kierowca musi obligatoryjnie oznaczyć odpowiednio wyłącznie jedną odpowiedź. Pozytywny wynik testu mamy możliwość osiągnąć, w przypadku kiedy przynajmniej 16 odpowiedzi jest prawidłowych.

Egzamin z części praktycznej obejmuje zrobienie wybranych manewrów, m in. wymijania przeszkody lub zwalniania na zakręcie. Jeżeli kursant źle skończy dwa razy takie samo polecenie, osiągnie ujemny wynik z testu.

Czego wymaga się od kursantów?

Przede wszystkim jest przedstawienie prawa jazdy wybranej kategorii. Oczywiście ktoś, kto chce być kierowcą – konwojentem lub kierowcą wozu policyjnego, musi obowiązkowo mieć doświadczenie. Uczestnikiem zajęć krótko mówiąc nie może być zatem osoba, jaka świeżo dostała prawo jazdy. Długość pojedynczego szkolenia jest dopasowywana do wiedzy oraz zdolności każdego zainteresowanego (kurs początkowy, kurs uzupełniający). Obowiązkowym warunkiem jest także ukończenie 21 lat oraz przedstawienie aktualnego pisma od specjalisty medycyny pracy i od psychologa. Ustalą oni, czy nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań do wykonywania pracy w charakterze profesjonalnego kierowcy.

Jak stres wpływa na pracę kierowcy?

W trakcie szkolenia wszyscy uczestnicy będą zdobywać wiedzę z działu psychologii przewożenia towarów. Na zajęciach zaznajomią się z problemem stresu, jaki niezmiernie intensywnie wpływa na funkcjonowanie za kierownicą. Jego podłożem potrafią być ekstremalnie nieprzyjemne sytuacje na drodze bądź okoliczności życiowe przewożonych osób. Wykłady mają za cel ukazać kierowcom takie kłopoty, jak: wpływ osobowości na podejmowanie decyzji na drodze, ogromnego stresu, napojów z alkoholem i pozostałych środków oszałamiających na zdolność sterowania pojazdem.

Psychologia transportu zawiera elementy psychologii poznawczej, neuropsychologii, psychologii uzależnień i kilkudziesięciu innych gałęzi. Na kursie dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych nie będzie sprawdzana wnikliwa znajomość wszystkich zagadnień, bo jest to cel studiów podyplomowych. W ostatnim czasie ta dziedzina intensywnie się rozwija, gdyż bardzo wielu osób mających prawo jazdy chce posiadać dokładną specjalizację, np. planuje przekazywać wartości pieniężne bądź cierpiących pacjentów do szpitala.

Zaś z przeciwnej strony wielu psychologów jest zaintrygowanych zgłębianiem osób mających prawo jazdy, jako grupy społecznej bardzo narażonej na napięcia psychiczne i różnorakie inne niedogodności. Możemy tutaj wyszczególnić choćby zbyt dużą liczbę godzin spędzonych w pracy, utrudnione stosunki z rodziną (u kierowców działających w transporcie globalnym) czy wyższe procentowo narażenie na urazy w wyniku wypadków drogowych.

Podział kierowców na grupy

Pierwsza grupa kierowców – tu będą wpisane te osoby, które znakomicie znają przepisy, mają wypracowane odpowiednie nawyki i nie sprawiają żadnego ryzyka w czasie prowadzenia pojazdu. Instruktorzy będą bazować na dwóch pozytywnych zaletach owych kursantów: łatwości dostrzegania zagrożeń i na chęci poprawiania swoich błędów.

Druga grupa uczestników – do niej wpisani będą kierowcy, którzy niechcący wywołują zagrożenie dla innych uczestników drogi. Chcą poprawić swoje błędy (mino, że popełniają ich dużo), chcą uczyć się dobrego działania w ekstremalnych warunkach.

Trzecia grupa kierowców – do niej będą chodzili kierowcy, jacy celowo powodują przeróżne zagrożenia i z premedytacją nakłaniają innych do niebezpiecznych zachowań. Równocześnie chcą skorygować swoje błędy i wykazują się wolą pogłębiania wiedzy i doskonalenia swoich zdolności.

Jeżeli planujesz dowiedzieć się o wiele więcej, wejdź w link obok – kurs na pojazdy uprzywilejowane ile kosztuje

Komentarze są wyłączone.