Optymalizacja stron WWW

E-sklep zaprojektowany przez WordPress i WooCommerce
17 września, 2020
Biuro rachunkowe i Księgowość elektroniczna
21 września, 2020

Optymalizacja stron WWW

WordPress daje sporo opcji pod względem tworzenia witryn internetowych, ich projektowania i prowadzenia. Dzięki możliwościom WordPressa powstają witryny, które można w prosty sposób rozwijać także ze względu na pozycjonowanie. Żeby optymalizacja strony WWW na WordPressie była skuteczna, warto sięgnąć po wtyczki i narzędzia zaprojektowane do optymalizacji i {wspierające|wspomagające pozycjonowanie.

Page Speed Insight

Pierwszym narzędziem bardzo przydatnym do optymalizacji witryn internetowych jest udostępniony przez Google Page Speed Insight. To narzędzie w głównej mierze analizuje czas, którego potrzebuje przeglądarka, żeby w pełni załadować stronę . Na bazie danych Google wystawia ocenę w skali 0-100 punktów. I chociaż sam Page Speed nie podnosi pozycji, tak niewielka ocena punktowa może wpłynąć na jej obniżenie. To co ważne w funkcjonowaniu tego narzędzia, to kompletna analiza elementów, które wpływają na taki lub inny wynik. Dzięki temu wiadomo, które elementy potrzebują poprawy. Dla przykładu warto pomniejszać rozmiary obrazów, eliminować elementy blokujące renderowanie, usuwać niestosowane już kody CSS, JavaScript lub wtyczki.

Google Lighthouse

Dobrze rozwiniętym narzędziem optymalizacji witryn WWW na WordPress jest również narzędzie Google Lighthouse, umieszczone w przeglądarce. Działa podobnie do Page Speed Insight, ale jest nieco bardziej rozszerzone, ze względu na obecność 5 kategorii. Kategorią pierwszą jest performance, czyli wydajność strony. Ocenia witrynę internetową ze względu na jej działanie. Określa m.in. czas ładowania strony, wskazuje niepotrzebne kody CSS, JavaScript, wskazuje elementy niezbędne do poprawy, żeby poprawić wydajność. Drugą kategorią jest dostępność. W tym dziale ważna jest wygoda użytkownika. Analizowane są między innymi teksty alternatywne, przystępność języka i wyraźna struktura.

Kolejny parametr – best practices – ocenia opcje strony internetowej pod względem działań użytkowników. Dla przykładu określa możliwość wstawiania haseł poprzez wklejanie, sprawy techniczne jak dostosowane rozmiary wyświetlanych obrazów albo właściwe zastosowanie kodów HTML. Google Lighthouse ocenia witrynę internetową też pod kierunkiem wskaźników SEO. Ocenia między innymi zastosowanie opisów meta albo atrybutu alt dodawanego do obrazów. Piąta kategoria, czyli PWA (Progressive Web App) została stworzona, by oceniać, czy witryna internetowa posiada funkcję aplikacji offline i czy poprawnie działa w formie mobilnej. Tak dokładny audyt wskazuje wszystkie niedociągnięcia, które należy poprawić w kierunku optymalizacji strony WWW na WordPressie.

Test My Site with Google

Funkcja Test My Site w odróżnieniu od Lighthouse oraz Page Speed Insight skupia się w głównej mierze na mobilnych urządzeniach. Najistotniejszej weryfikacji podlega czas ładowania witryny oraz metoda pokazania jej na komórkach. Test My Site oferuje ścisły raport pokazujący elementy, które należy zmienić. Dla przykładu zwraca uwagę na zasoby utrudniające renderowanie, sprawność JavaScript, a także podpowiada wyrzucenie niepotrzebnych narzędzi. Test My Site wskazuje również ulepszenia, które pomogą dopasować stronę do potrzeb użytkownika, na przykład uruchomienie witryny offline dostępnej z każdego urządzenia. Test My Site with Google wskazuje również usprawnienia w zakresie takich działań, jak bezproblemowa metoda logowania, rejestracji oraz płatności. Google oferuje spory zakres narzędzi wskazujących istotne usprawnienia korzytnie wpływające na optymalizację strony WWW.

Wtyczki do optymalizacji witryn WWW na WordPressie

Oprócz narzędzi oferowanych przez Google do optymalizacji witryn na Wordpresie można zastosować również zaprojektowane w tym celu wtyczki. Korzystając z WordPressa uzyskuje się dostęp do darmowych i płatnych wtyczek, które posiadają sporo istotnych dodatków, wzbogacających strony internetowe. Wtyczki powiązane z optymalizacją mają za zadanie dodawanie funkcji, które wpływają na jakość strony.

Autoptimize – zadaniem tej wtyczki jest optymalizacja z zakresu kodów HTML oraz CSS. Poprzez tę wtyczkę eliminowane są nieużywane znaki HTML. Za jej sprawą możliwa jest również optymalizacja czcionek i obrazów. Poza tym wtyczka Autoptimize przekłada skrypty do stopki, w ten sposób minimalizuje czas ładowania samej strony.

Yoast SEO – jest wtyczką, jaka analizuje wpisy, podstrony i strony itp. pod względem poprawności elementów SEO np. fraz kluczowych, opisów alt, meta danych i parametrów title. Dzięki tej wtyczce możliwa jest edycja tych elementów, a dodatkowo wtyczka wskazuje dobrze zrealizowane elementy i te, które należy zmienić w treści, żeby uzyskać jak najwyższe rezultaty optymalizacji strony WWW na Wordpresie.

W3 Total Cache – wpływa na czas ładowania strony. Za sprawą generowanych reguł podnosi wydajność strony dzięki czemu wczytuje się ona znacznie szybciej. Kieruje budowaniem pamięci podręcznej (cache), jej usuwaniem i na kompresję kodów np. HTML oraz CSS. Tą metodą przeglądarka zachowuje pliki statyczne w trakcie pierwszego wyświetlenia strony, a przy następnych razach ładuje ją bez obciążania serwerów.

Optymalizacja stron

Komentarze są wyłączone.