Z czym wiąże się zawód księgowej?

Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Chwilówki przez internet
2 września, 2020
Adwokat Rozwody Toruń - Prawnik do rozwodu
Adwokat rozwodowy
2 września, 2020

Księgowość przynajmniej niektórym osobom kojarzy się z wytężonym wypełnianiem grubych ksiąg, z osobą w binoklach pochyloną nad starodawną maszyną liczącą oraz niejasnymi obliczeniami i niezbyt obfitym wynagrodzeniem Niewątpliwie powyższy charakterystyczny obrazek pasuje bardziej do kadru z filmu, niż do sytuacji autentycznej. Praktycznie rzecz biorąc księgowa posiada dostęp do profesjonalnych programów komputerowych, odręcznie w ogóle nie konstruuje jakichkolwiek druków oraz nie zarabia skromnie (w szczególności jako główna księgowa w wielkiej korporacji).

Rachunkowość jest najważniejszym resortem w każdej placówce, chociażby wówczas, kiedy jest prowadzona na odległość oraz w związku z tym jakakolwiek księgowa nie pracuje stacjonarnie w wydzielonym pokoju. Do jej kluczowych funkcji zalicza się: sporządzanie wszelkich rozliczeń firmy, odbieranie faktur, zachowywanie faktur, sprawdzanie informacji, wpisywanie danych do systemu rachunkowego, zliczanie należności dla różnorodnych instytucji, przykładowo ZUS.

Osoba znająca się na księgowości ma szansę razem z pozyskiwaniem zdolności starać się o lepszą posadę w firmie. Na sto procent najlepszą pracą jest praca głównej księgowej, która nadzoruje ruch zasobów finansowych w firmie. Dodatkowo zajmuje się rzeczami administracyjnymi, zarządza podwładnymi oraz zabiega o rozwój swojego działu.

Osoba znająca się na księgowości ma szansę ponadto utworzyć swoją działalność gospodarczą, a więc utrzymywać własne biuro rachunkowe oraz na własną rękę obsługiwać Interesantów. W tym przypadku jednak obowiązkowa jest zgoda Ministra Finansów – należy udokumentować zdobytą wiedzę w zawodzie oraz zdać egzamin (w krótkim czasie po zakończeniu określonych studiów). Żeby otrzymać zatrudnienie jako księgowa, nie trzeba „wyrabiać” dodatkowej licencji.

Co zrobić, by zostać księgową?

Wykonywanie księgowości w zasadzie nie jest takie bezproblemowe. Powinniśmy obowiązkowo opanować określone przepisy, równocześnie z takimi, które na dniach się zmieniły. Księgowa musi posiadać zatem dokładną wiedzę, bowiem to ona odpowiada za środki pieniężne przedsiębiorstwa. W zaprezentowanym przypadku nieuniknione jest zrealizowanie studiów wyższych na specjalizacji księgowość, finanse lub rachunkowość (specjalizacje na niektórych uczelniach mogą się odrobinę od siebie odróżniać). Wcale nie chodzi tu o przedstawienie stopnia magistra, lecz o konieczną wiedzę. Natomiast takiej w ogóle nie da się uzyskać na pozostałych specjalizacjach. W odpowiednim czasie księgowa jest zobowiązana zdobyć certyfikat księgowego, w przypadku kiedy pragnie, m. in. założyć własne biuro rachunkowe. O certyfikat mogą starać się osoby posiadające dużą wiedzę w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku ukończenia szkoły średniej oraz trzy lata po ukończeniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa prócz umiejętności uzyskanych dzięki praktyce, jest zobowiązana posiadać również umiejętności „wrodzone”, m. in. perfekcję oraz rzetelność w realizowaniu wszelkich zadań. Malutki błąd w wyliczeniach w niektórych przypadkach może mieć katastrofalne skutki dla całego przedsiębiorstwa.

Usługi księgowe i rachunkowe oferowane przez biura

Z pomocy fachowego biura rachunkowego korzystają nie tylko spore przedsiębiorstwa (gdzie stykamy się ze sporym transferem funduszy), lecz też mniejsze i osoby fizyczne. Księgowa jest w stanie zaproponować każdemu Klientowi doradztwo z obszaru opracowywania księgi zysków oraz rozchodów (KPIR), sporządzania pełnej oraz częściowej księgowości, usług kadrowych i rozliczania płac, sporządzania deklaracji podatkowych, a także układania podsumowań, m. in. dla ZUS. Dobrze jest wspomnieć, iż zobowiązaniem osoby zatrudnionej w księgowości jest zgłębianie wiedzy oraz doskonalenie umiejętności. Generalnie, wykształcenie jest dopiero podstawowym wymogiem do wykonywania rzeczonego zajęcia, zaś doświadczenie tym, czym mamy szansę zjednać wielu Kontrahentów.

Ostatnimi czasy wyjątkowo atrakcyjna stała się „rachunkowość online” czy usługi „mobilnego biura księgowego”. W takiej sytuacji Kontrahenci w ogóle nie muszą opuszczać domu lub firmy, aby ich potrzeby zostały korzystnie załatwione. Księgowa osobiście pojawia się we wcześniej ustalonym miejscu oraz bierze wszelkie formularze do wyliczeń. Niekiedy może także posiedzieć w firmie, dla której świadczy swoje usługi oraz tam od razu dokonać rozliczeń.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otworzyć własne biuro rachunkowe?

Niezależna firma jest idealnym rozwiązaniem dla księgowych, które od paru lat spełniają się w branży oraz nie chcą aktualnie zatrudniać się u kogoś. Otwarcie biura księgowego jest połączone jednak z paroma postulatami, np. znacznymi wkładami finansowymi. Koszt utworzenia swojego biura księgowego zależy zwykle od miejsca, w jakim miałoby ono działać. W sercu miasta wydzierżawienie lokum na biuro będzie dużo droższe niż na pograniczach. Trzeba wiedzieć, iż przeważającą część papierów można bez problemu załatwić online. Stąd mobilne przedsiębiorstwo rachunkowe jest jak najbardziej świetnym rozwiązaniem, w szczególności, gdy właśnie zapoczątkowujemy przygodę z własną firmą. Do utworzenia biura księgowego konieczne są: zarejestrowanie własnej firmy, ukończenie dobrej uczelni, certyfikat księgowego i obowiązkowe ubezpieczenie OC na sumę minimum 10 tysięcy euro.

Krótko mówiąc nie można sugerować Interesantom przypadkowym cen, m. in. takich, jakie znajdziemy w cennikach różnych przedsiębiorstw. Cennik jest zdeterminowany kilkoma rzeczami: rangą firmy, umiejscowieniem biura oraz zakresem usług. Wykonywanie pełnej księgowości w niektórych przypadkach może wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Najczęściej przygotowuje się podział na ilość rachunków.

Jeżeli chcesz wiedzieć o wiele więcej, wejdź w link tu

www.ksiegowosc-torun.com.pl

Komentarze są wyłączone.