Kupowanie domu – na co zwrócić uwagę?

Malowanie bawialni i sal zabaw dla dzieci
Malowanie bawialni – artystyczne malowanie ścian w salach zabaw
Listopad 30, 2017
Banery LED - telebimy i ekrany na kazda okazje
Banery LED – podnieś prestiż
Grudzień 19, 2017
Kupno domu, co trzeba wiedzieć?

Kupno domu, co trzeba wiedzieć?

Zamieszkanie w domu dla wielu jest realizacją wieloletnich marzeń. Po wielu miesiącach mieszkania w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Wieczorami wertujemy oferty biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym gąszczu odszukać tę, która spełni nasze oczekiwania i nie będzie oznaczała dodatkowych opłat? Nad kilkoma tematami musimy się dogłębnie zastanowić.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego trzeba rozpocząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeżeli cenisz sobie wielopokoleniowy charakter rodziny, domek mający około siedemdziesięciu m² będzie zbyt mały i odczujecie brak miejsca. Przeanalizować należy też kwestię miejsc garażowych. Teraz jedno miejsce często nie wystarcza, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy rozbudowę niewielkiego garażu. Przemyśleć trzeba też rozmiar działki. Za duża może być trudna do utrzymania. Niewielka będzie blokować, a nie po to decydujemy się na dom. Najpierw należy uściślić ogólną lokalizację. Nie każdemu odpowiadają przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej ustronnego powinniśmy zdecydować się na dom na wsi – wiąże się to jednak z dłuższym czasem dojazdu do sklepów.

Stare kontra nowe

Zarówno zdecydowanie się na kupno nowego domu, jak i starego, ma swoje wady i zalety. Budowę możemy zacząć sami, po uzyskaniu różnych pozwoleń lub kupić nieużywany dom od dewelopera. Nowo wybudowany dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne wizje związane z rozplanowaniem przestrzeni, a jednocześnie dochodzi poczucie nowości. Używany dom także ma swoje plusy. Najczęściej znajduje się on w zaplanowanym już sąsiedztwie. Pozwala to wnikliwie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy myjni samochodowej. Wiekowe, domy posiadają swój czar i urokliwe pomieszczenia. Najczęściej bywa tak, że odnowienie takiej nieruchomości pochłonie spore sumy.

Więcej o lokalizacji

Położenie jest istotne. Dom zawsze ma sąsiedztwo. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy do kogo ona należy, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spory. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z kosztami.

Miejsce wpływa na cenę. Zagadnienie to można omówić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie miasta mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza jego granicami. Wystarczy skonfrontować koszt nieruchomości na Wrzosach czy w Czerniewicach i zbliżoną działkę w Lubiczu, czy Małej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to rzeczywiście mające wpływ pieniądze i w takim wypadku warto zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to najważniejsza rzecz do zweryfikowania. Koniecznie trzeba przeanalizować, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Tę informację odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Koniecznie trzeba przeanalizować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Wnikliwe przeanalizowanie papierów przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów po latach. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi zostać odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo wnikliwie zbadać, jak wygląda on od strony technicznej. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny musi sprawdzić fachowiec. Nie należy na tym oszczędzać albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najpoważniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one oznaczać wadę fundamentów. Następną rzeczą o której trzeba pamiętać to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie pleśni wymaga specjalistycznych środków i sporo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu osób kluczowa jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad alternatywnymi formami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z metod. Gdy decydujemy się na używany dom, to koniecznie należy upewnić się, czy jest on ocieplony.

Zakup domu to istotna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo bywa, że za to przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo starannie trzeba przyglądać się wszystkim dokumentom związanym z działką. W przypadku używanego domu należy koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

Domy i inne nieruchomości —> http://mieszkania.torun.pl

Komentarze są wyłączone.