Czy praca w księgowości się opłaca?

reklama toruń identyfikacja wizualna studio graficzne toruń
Strony internetowe – co teraz jest modne?
14 kwietnia, 2017
Wynajem ekranów LED wynajem telebimów obsługa techniczna imprez
Jaki ekran LED wybrać? Wielkość, jasność i jakość
16 kwietnia, 2017

Czy praca w księgowości się opłaca?

księgowość toruń biuro rachunkowe usługi prowadzenia księgowości

księgowość toruń biuro rachunkowe usługi prowadzenia księgowości

Czy księgowość naprawdę jest taka nudna?

Księgowość dużej liczbie osób wiąże się ze żmudnym zapisywaniem grubych ksiąg, z osobą w binoklach pochyloną nad małym liczydełkiem oraz niejasnymi obliczeniami i niezbyt wygórowanym wynagrodzeniem Niewątpliwie niniejszy obraz pasuje bardziej do ujęcia z filmu, aniżeli do sytuacji autentycznej. Tak naprawdę księgowa posiada dostęp do fachowych programów komputerowych, ręcznie w sumie nie tworzy dodatkowych przekazów i bynajmniej nie zarabia przeciętnie (zwłaszcza jako główna księgowa w dużym przedsiębiorstwie).

„Buchalteria” jest najistotniejszym działem w każdym przedsiębiorstwie, nawet wówczas, kiedy jest dokonywana na odległość oraz w następstwie tego jakakolwiek księgowa nie pracuje stacjonarnie w wydzielonym biurze. Do jej zasadniczych obowiązków zalicza się: wykonywanie rozliczeń okresowych, odbieranie faktur, zachowywanie faktur, kontrolowanie badań statystycznych, notowanie danych do systemu rachunkowego, wyliczanie opłat przede wszystkim dla różnorodnych instytucji, przykładowo urzędu skarbowego.

Każda księgowa może razem z pozyskiwaniem kompetencji ubiegać się o wyższe stanowisko w firmie. Bez cienia wątpliwości najlepszą posadą jest funkcja głównej księgowej, która obserwuje transfer środków finansowych w przedsiębiorstwie. Poza tym zajmuje się rzeczami administracyjnymi, kieruje podwykonawcami i dba o rozwój swego oddziału.

Osoba zajmująca się księgowością ma okazję również otworzyć swoją działalność gospodarczą, a mianowicie utrzymywać własne biuro rachunkowe i we własnym zakresie obsługiwać Klientów. W tym miejscu aczkolwiek nieodzowna jest akceptacja Ministra Finansów – trzeba udowodnić wiedzę i umiejętności w zawodzie oraz pozytywnie zdać test (w krótkim czasie po ukończeniu konkretnych studiów). Ażeby dostać pracę zarobkową jako księgowa, wcale nie trzeba robić żadnej licencji.

Księgowa – jakie wymagania trzeba spełnić?

Przygotowywanie księgowości bynajmniej nie jest takie łatwe. Musimy zdecydowanie opanować wybrane przepisy, łącznie z takimi, które na dniach się zmieniły. Księgowa musi obligatoryjnie posiadać w takiej sytuacji obszerną wiedzę, bo jest odpowiedzialna za finanse firmy. W przytoczonym przypadku nieuchronne jest zakończenie studiów wyższych na specjalności księgowość, finanse lub rachunkowość (profile na poszczególnych uczelniach mogą się odrobinę od siebie odróżniać). Wcale nie chodzi tutaj o przedstawienie tytułu magistra, tylko o konkretną wiedzę. Natomiast tej w sumie nie można dostać na pozostałych kierunkach. W dalszej kolejności księgowa powinna zyskać certyfikat księgowego, jeśli ma zamiar, przykładowo prowadzić własną firmę. O certyfikat mają szansę wnioskować osoby mające doświadczenie w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku ukończenia technikum oraz trzy lata po skończeniu studiów magisterskich bądź podyplomowych).

Księgowa oprócz kompetencji zaczerpniętych z codziennej praktyki, jest zobowiązana mieć ponadto zdolności „naturalne”, np. systematyczność i obowiązkowość w spełnianiu wszelakich powinności. Mały defekt w obliczeniach niekiedy może mieć fatalne skutki dla wszystkich pracowników.

Usługi księgowe i rachunkowe oferowane przez biura

Z usług profesjonalnego biura rachunkowego korzystają nie tylko konkretne przedsiębiorstwa (w których mamy kontakt z olbrzymim przepływem środków finansowych), lecz też mniejsze i pojedynczy Klienci. Księgowa jest w stanie zaproponować każdemu Kontrahentowi załatwianie spraw z działu sporządzania księgi wpływów i wydatków (KPIR), wykonywania pełnej i częściowej księgowości, usług kadrowych i rozliczania płac, tworzenia deklaracji podatkowych, a także wykonywania sprawozdań, np. dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warto wspomnieć, iż zadaniem osoby zatrudnionej w księgowości jest powiększanie wiedzy i szlifowanie zdolności. Inaczej mówiąc, skończenie dobrej szkoły jest dopiero podstawowym wymogiem do wykonywania takiego zawodu, natomiast doświadczenie tym, czym możemy przekonać do siebie ogromną liczbę Klientów.

Ostatnimi czasy niezmiernie popularna stała się „rachunkowość online” bądź oferta „mobilnego przedsiębiorstwa rachunkowego”. W takim przypadku Kontrahenci wcale nie muszą wyruszać z mieszkania lub firmy, żeby ich kwestie zostały pomyślnie załatwione. Księgowa sama pojawia się w umówionym miejscu i pobiera wszystkie materiały na potrzeby rozliczeń. Może także posiedzieć w firmie, którą obsługuje i tam błyskawicznie uporządkować dokumenty.

Własne biuro rachunkowe dla księgowych

Własna firma jest doskonałym rozwiązaniem przede wszystkim dla księgowych, jakie od paru lat spełniają się w branży i nie planują aktualnie podejmować pracy u kogoś. Utworzenie biura księgowego jest powiązane jednak z kilkoma postulatami, przykładowo znacznymi wydatkami środków finansowych. Koszt utworzenia oddzielnego przedsiębiorstwa rachunkowego jest uzależniony najbardziej od lokalizacji, w której miałoby ono funkcjonować. W sercu miasta wynajęcie lokum na biuro będzie o wiele kosztowniejsze niżeli na przedmieściach. Trzeba wiedzieć, że większość dokumentów można bezproblemowo załatwić drogą elektroniczną. Stąd mobilne przedsiębiorstwo księgowe jest faktycznie korzystnym pomysłem, zwłaszcza, jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę z pracą na własną rękę. Do utworzenia przedsiębiorstwa rachunkowego konieczne są: zarejestrowanie niezależnej placówki, posiadanie tytułu magistra, certyfikat księgowego i podstawowe ubezpieczenie OC na sumę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Krótko mówiąc nie można dyktować Klientom przypadkowym stawek, np. takich, jakie znajdziemy w cennikach różnych przedsiębiorstw. Taryfikator jest uwarunkowany kilkoma rzeczami: prestiżem firmy, lokalizacją przedsiębiorstwa oraz charakterem usług. Sporządzanie pełnej księgowości w dużej części przypadków może wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Najczęściej przygotowuje się podział na liczbę rachunków.

Jeżeli pragniesz dowiedzieć się dużo więcej, kliknij w odnośnik tutaj – www.taxbiuro.net

Komentarze są wyłączone.