Układanie kamienia na tarasie

Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty
Licówki Bydgoszcz
31 sierpnia, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Natryskowe ocieplanie pianką PUR
1 września, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

Kostka brukowa, kamień czy beton – najlepsza nawierzchnia na podjazd?

Bazą dobrze wykonanego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, jakie sprawdzi się przez wiele lat. Ciężar wywołany stałym użytkiem wymaga by nawierzchnia była trwała oraz nie zniszczała za szybko. By powstał solidny podjazd potrzeba nie tylko odpowiedniego przygotowania w postaci podbudowy, żeby nie dopuścić do osuwania się, ale też najwyższej jakości tworzyw do stworzenia podjazdu. Wśród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, stworzone z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, z uwagi na to przed zakupem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z najbardziej popularnych oraz jednocześnie niedrogich tworzyw, z jakich układana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa osiągnęła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale również dostępnością, wielobarwnością, a także wielokształtnością. Za sprawą tych cech możemy stworzyć estetyczny podjazd, który stanie się zarówno funkcjonalny, jak i ładny. Dobranie formy bardzo usprawnia rozmieszczenie kostki zgodnie z ukształtowaniem terenu. Z kolei pełna dostępność we właściwie większości sklepów prowadzących sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie musimy martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w razie, gdyby zabrakło kostek. Cenę kostki brukowej też można dobrać do swoich możliwości finansowych z uwagi na szeroką ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest bardzo wytrzymała na warunki pogodowe, skoki temperatury oraz duży nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w myciu.

Warto jednak zauważyć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też swoje minusy. Główną niekorzyść pochodzi z warunków pogodowych. Ze względu na deszcze i śniegi czy nadmierne nasłonecznienie kostka brukowa może z wiekiem odbarwiać się, dlatego traci swoją estetykę. Zdarz się tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty przebijają się pomiędzy szczelinami oraz wyrastają, niekorzystnie wpływając na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może zabierać wiele czasu. Dodatkowo, aby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi być ułożony w odpowiedni sposób, co często naraża nas na koszt zatrudnienia do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie głównie wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na miejscu przez bardzo dużo lat. Dodatkowo zawdzięczając to naturalnym barwom kamienia, wykonany z niego podjazd uzyska swoistego wyglądu, który w ciekawy sposób uwydatni wygląd ogrodu i samego domu. Przeważnie podjazdy z kamienia są traktowane jako wyjątkowo eleganckie. Istotnym elementem jest też naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom doskonale przepuszcza wodę. Dlatego zyskujemy dodatkową korzyść, czyli brak odkładającej się na powierzchni podjazdu wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, należy wiedzieć, że główną rolę odgrywa tutaj ułożenie, żeby podjazd mógł być trwały oraz żeby pełnił swoją rolę przez wiele lat. Trzeba unikać tworzenia dużych przerw między nimi, dlatego należy rozłożyć je jeden przy drugim, a przerwy wypełnić mieszanką piasku i cementu. Nieodpowiednio rozłożony kamień nie zachowa swojej funkcji odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się kałuż i zastoin. Dodatkowo normalna nierówność kamienia sprawia, że trudno czyścić podjazd z kamienia, a zimą ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny tworzymy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy zastosowaniu specjalnych form lub stempli. Dzięki tej właściwości da się uzyskać bardzo ładne kształty i wzory, a także specjalne faktury, jakie bez trudu da się dopasować do charakteru ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość stworzenia wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto wspomnieć, że obecne metody produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Główną zaletą dekoracyjnego betonu jest jego trwałość i odporność na ścieranie i warunki atmosferyczne. Łatwo utrzymać go w porządku, ale w po zastosowaniu dekoracji, niezbędna będzie konserwacja, żeby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Zarówno kostka brukowa, kamień i beton mają swoje zalety i wady. Decydując o zakupie materiału powinniśmy kierować się głównie funkcjonalnością, wytrzymałością i wyglądem. W zależności od tego, na którym z tych elementów zależy nam najmocniej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Utrzymanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których istotna jest łatwość czyszczenia. Z kolei jeśli skupiamy się na wysokiej estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej trafnym wyborem. By nawierzchnia podjazdu wyglądała wyśmienicie, należy pamiętać o poprawnym przygotowaniu, dlatego że bez tego żaden z tych materiałów nie spełni swojej roli w stu procentach.

Usługi brukarskie

Komentarze są wyłączone.