Podjazd do domu – kostka brukowa

Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w stomatologii
29 sierpnia, 2020
Piwo kraftowe - Maszyny rozlewnicze do piwa - minibrowary
Browar rzemieślniczy – jak produkować
30 sierpnia, 2020

Podjazd do domu – kostka brukowa

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Kostka brukowa, kamień czy beton – najlepsza nawierzchnia na podjazd?

Bazą porządnego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, jakie będzie służyło przez lata. Obciążenie wywołane ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była wytrzymała i nie zniszczała za prędko. By powstał solidny podjazd potrzeba nie tylko właściwego przygotowania to znaczy podbudowy, żeby nie dopuścić do osuwania się, ale także najlepszych materiałów do wyłożenia podjazdu. Pośród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, stworzone z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Wszystkie mają swoje zalety i wady, ze względu na to przed wyborem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z bardziej znanych i niedrogich materiałów, z jakich układana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa osiągnęła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale także wielobarwnością i dostępnością, a nawet wielokształtnością. Z uwagi na te cechy możemy wykonać estetyczny podjazd, który stanie się zarówno funkcjonalny, jak i elegancki. Dopasowanie kształtu bardzo usprawnia rozłożenie kostki zgodnie z ukształtowaniem terenu. Z kolei całkowita dostępność we właściwie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie trzeba martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w chwili, kiedy zabrakło kostek. Koszt kostki brukowej także można dopasować do swoich możliwości finansowych z uwagi na dostępną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest bardzo wytrzymała na warunki pogodowe, skoki temperatury i duży nacisk pojazdów, a do tego jest łatwa w myciu.

Warto jednak pamiętać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również minusy. Kluczową niekorzyść pochodzi z warunków pogodowych. Ze względu na deszcze i śniegi albo przesadne działanie słońca kostka brukowa może z upływem lat zmieniac kolor, przez co traci swoją estetykę. Zdarz się tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się między szczelinami i wyrastają, negatywnie oddziałując na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może pochłaniać dużo czasu. Dodatkowo, by podjazd z kostki brukowej sprawdzał się musi być ułożony w prawidłowy sposób, co zwykle naraża nas na koszt zaangażowania do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie głównie trwałością. Raz wykonany podjazd z kamienia utrzyma się na miejscu przez wiele czasu. Dodatkowo dzięki naturalnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze swoistego wyglądu, który w interesujący sposób zaakcentuje wygląd ogrodu i samego domu. Zazwyczaj podjazdy z kamienia są traktowane jako bardzo eleganckie. Ważnym elementem jest również naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości świetnie przepuszcza wodę. Ta metodą osiągamy dodatkową korzyść, czyli brak zbierającej się na wody.

Wybierając podjazd z kamienia, należy wiedzieć, że znaczącą rolę ma tutaj ułożenie, żeby podjazd był wytrzymały i żeby spełniał swoją rolę przez długi czas. Powinno się unikać pozostawiania dużych przerw pomiędzy nimi, dlatego należy rozmieścić je jeden przy drugim, a szczeliny wypełnić mieszanką piasku i cementu. Niewłaściwie rozłożony kamień nie utrzyma swojej funkcji odprowadzania wody, co prowadzi do odkładania się kałuż i zastoin. Oprócz tego zwyczajna nierówność kamienia sprawia, że trudno utrzymać ich czystość taki podjazd, a w zimie trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny tworzymy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy wykorzystaniu specjalnych stempli oraz form. Dzięki tej właściwości da się uzyskać bardzo ładne kształty i wzory, a nawet specjalne faktury, jakie bez trudu możemy dopasować do wyglądu ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość stworzenia bardzo ładnego podjazdu. Warto dodać, że obecne sposoby produkcji umożliwiają także nadaniu betonowi koloru. Kluczową korzyścią dekoracyjnego betonu jest jego trwałość i wytrzymałość na ścieranie i warunki pogodowe. Łatwo utrzymać go w porządku, jednak w przypadku zastosowania dekoracji, potrzebna będzie konserwacja, żeby beton nie tracił wybranego koloru.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Zarówno kostka brukowa, kamień i beton mają zalety i wady. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się przede wszystkim wytrzymałością, funkcjonalnością i estetyką. Sądząc po tym, na którym z tych elementów zależy nam najbardziej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których liczy się łatwość czyszczenia. Z kolei jeżeli skupiamy się na wysokiej estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny okażą się mniej trafnym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu prezentowała się bardzo dobrze, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, dlatego że bez tego żaden z tych materiałów nie spełni swojej roli w stu procentach.

www.kostka-brukowa-torun.pl

Komentarze są wyłączone.