Okna w budownictwie pasywnym

ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Natryskowe ocieplanie pianką PUR
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Klimatyzacja i rekuperacja instalacja i serwis Toruń
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien

OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien

Okna energooszczędne

Bazową korzyścią budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, która wspiera oszczędzanie kosztów ogrzewania. Jednym z najistotniejszych elementów oddziałujących na efektywność takiego typu budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. W czym tkwi różnica od innych okien? Pasywność charakteryzuje się głównie wysoką termoizolacyjnością. Korzystne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach przeważnie mieści się w 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość przestawia ten współczynnik tym lepsza termiczna izolacja. Głębokość okien energooszczędnych wchodzi ok. 88-120mm, a ich szybowe pakiety zazwyczaj są trzyszybowymi pakietami. Dla wsparcia efektu w energooszczędnym budownictwie pasywnym używania jest tównież pianka PUR (poliuretanowa o porównywalnych właściwościach termoizolacyjnych. Jeśli chodzi o strukturę profili pasywnych okien, zwykle to są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Podział okien pasywnych

Zdecydowanie największą popularnością w budownictwie pasywnym nadal odznaczają się pasywne okna PCV. Tego typu okna są kupowane z uwagi na szybki i prosty montaż, nietrudne zachowanie czystości oraz całkiem niewielki koszt. Aby okna z PCV były ocenione jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Na przydkład jest to wymóg sześciu komór wewnętrznych oraz aplikacja specjalnych uszczelek, jakie chronią przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest w przypadku pasywnych okien drewnianych. Drewniane okna są zazwyczaj kupowane z uwagi na estetykę i elegancję. Zwykle, aby były pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Kolejnym typem pasywnych okien są aluminiowe okna. Podobnie jak w zastosowaniu pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na odpowiednie wymogi, ale ich główną zaletą jest możliwość powstawania w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej dobre właściwości termoizolacyjne, z tej przyczyny rzadziej stosuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zakupić drewniano-aluminiowe okna, jakie zawierają w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego typu oknach pasywnych ramy tworzone są z drewna w zestawieniu z z okuciem z aluminium. W tego typu okanch, drewno da się wymienić na PCV.

Zalety wyboru pasywnych okien

Myśląc o pasywnych oknach przeważnie zwracamy uwagę na ich zdolność termicznej izolacji. Niska strata ciepła jest porządną korzyścią pod względem do środków pieniężnych przekazywanych na utrzymanie optymalnej temperatury w środku domu. Małe straty ciepła zapewniają zniżenie wykorzystania systemów grzewczych w czasie zimy oraz klimatyzacji w lecie. Dzięki zastosowaniu pasywnych okien poniesiemy mniejsze koszty za dogrzanie pomieszczeń lub ochłodzenie powietrza w trakcie upałów. To oznacza, że o ile wydatek związany z założeniem pasywnych okien okaże się większy z zestawieniu do niepasywnych okien, zyski pochodzące z porządnej izolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją termiczną warto dodać także o zadowalającej izolacji akustycznej. Właściwie zamontowane pasywne okna niezwykle dobrze izolują nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Wielką zaletą pasywnych okien jest ich odporność na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie UV oraz opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania wnętrz oraz osłonę przed zawilgoceniem oraz powstawaniem grzybów i pleśni. Warto wskazać na korzyści płynące z budowy pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są odporne na stłuczenia, natomiast wzmocnione okucia przeciwdziałają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić decydując się na pasywne okna?

Rzecz jasna w kwestii nabycia pasywnych okien, najistotniejsze są odpowiednie parametry oraz certyfikaty uwierzytelniające jakość danego produktu. Powinno się ocenić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, obszerność ramy czy surowiec, z jakiego będzie ono wykonane. Warto także pomyśleć nad wyborem uszczelek i okien, jakie mają duży wpływ na termiczną izolację oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również odpowiednią wentylację. W ten sposób zdobędziemy dopływ czystego powietrza oraz jednocześnie nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najważniejszym wyznacznikiem jest właściwie montaż okna. Bezwartościowe będą doskonałe parametry pasywnego okna, najlepsze materiały oraz antywłamaniowe okucia, jeśli okno nie będzie wstawione w odpowiedni sposób. Warto w tym kierunku rozważyć wynajęcie fachowca, jaki przeprowadzi montaż starannie. Nieprawidłowy montaż prowadzi do pojawiania się mostków termicznych, przez które będziemy tracić ciepło. To w znaczny sposób obniży wydajność pasywnego okna, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, bo utraci swoje najcenniejsze cechy.

Tuż obok prawidłowego montażu warto przemyśleć rozmieszczenie okien na etapie projektu domu. Jeżeli zależy nam na pełnym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien oraz pobierania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony północnej lub południowej jest najlepsze. Tak uchronimy się od przegrzania oraz konieczności instalacji dodatkowej ochrony przed nasłonecznieniem.

Komentarze są wyłączone.