Izolacja termiczna dachów i poddaszy ocieplanie pianką lub wełną
Ocieplanie poddaszy
17 września, 2020
E-sklep zaprojektowany przez WordPress i WooCommerce
17 września, 2020

Okna pasywne Toruń

Okna pasywne w budownictwie

Kluczową zaletą budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, jaka umożliwia minimalizowanie kosztów ogrzewania. Jednym z najważniejszych elementów wskazujących na skuteczność takiego rodzaju budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. W czym tkwi różnica od zwykłych okien? Pasywność charakteryzuje się głównie wysoką termiczną izolacją. Szczególne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych z reguły mieści się w 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość przestawia ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja. Głębokość okien energooszczędnych wchodzi ok. 88-120mm, a z kolei ich pakiety szybowe zwykle są pakietami trzyszybowymi. Dla wsparcia efektu w budownictwie pasywnym stosowana jest też pianka poliuretanowa (PUR) o takich samych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o strukturę ram okien pasywnych, przeważnie spotykane są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, aluminiowej oraz PCV.

Podział okien pasywnych

Wielką popularnością w budownictwie pasywnym wciąż odznaczają się okna pasywne PCV. Tego rodzaju okna są wybierane z uwagi na łatwy montaż, bezproblemowe czyszczenie oraz dość niską cenę. Żeby okna z PCV były pasywne muszą spełnić kilka warunków. Wśród nich jest to wymóg posiadania sześciu komór wewnętrznych oraz zastosowanie potrzebnych uszczelek, które chronią przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest w przypadku okien pasywnych z drewna. Okna drewniane są przeważnie wybierane z uwagi na estetykę i elegancję. Najczęściej, by stały się pasywne mają pakiet trzyszybowy z 2 komorami. Kolejnym typem okien pasywnych są aluminiowe okna. Podobnie jak w zastosowaniu okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą spełniać określone wytyczne, ale ich bazową zaletą jest możliwość powstawania w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej korzystne właściwości termo izolacji, z tego powodu mniej stosuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej nabyć drewniano-aluminiowe okna, które zawierają w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego rodzaju oknach ramy wykonane są z drewna w zestawieniu z aluminiowym okuciem. W tego typu oknach, drewno da się wymienić na PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Myśląc o oknach pasywnych zazwyczaj zwracamy uwagę na ich zdolność termoizolacji. Niska utrata ciepła jest porządną korzyścią w zestawieniu do kosztów przekazywanych na utrzymanie najlepszej temperatury wewnątrz mieszkania. Minimalne straty cieplne gwarantują zniżenie wykorzystania systemów cieplnych w trakcie zimy oraz klimatyzacji w czasie lata. Po zastosowaniu okien pasywnych mniej zapłacimy za dogrzanie pomieszczeń lub ochłodzenie powietrza w trakcie upałów. To sprawia, że o ile wydatek związany z założeniem okien pasywnych okaże się większy w porównaniu zwykłych okien, zyski pochodzące z porządnej termicznej izolacji oddadzą nam poniesione koszty. Poza termiczną izolacją należy dodać też o dobrej akustycznej izolacji. Poprawnie wstawione okna pasywne wydajnie odgradzają nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam wysoki komfort. Wielką zaletą okien pasywnych jest ich odporność na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie UV oraz opady, zapewnia nam komfortową temperaturę bez przegrzewania wnętrz oraz osłonę przed zawilgoceniem oraz rozwojem pleśni i grzybów. Należy wskazać na korzyści płynące z budowy okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są odporne na stłuczenia, jednak porządnie wykonane okucia zapobiegają włamaniom. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

O czym warto pomyśleć nabywając okna pasywne?

W kwestii zakupu okien pasywnych, najważniejsze są odpowiednie parametry oraz certyfikaty uwierzytelniające klasę danego okna. Trzeba sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, obszerność ramy i surowiec, z jakiego zostanie ono stworzone. Warto też zastanowić się nad doborem okuć i uszczelek, które mają spory wpływ na termoizolację oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również właściwą wentylację. Dzięki temu zdobędziemy dostęp czystego powietrza oraz jednocześnie nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym aspektem jest jednak montaż okna. Nic nie znaczące będą wspaniałe parametry okna pasywnego, wysokiej klasy materiały oraz antywłamaniowe okucia, gdy okno nie będzie zaaplikowane we właściwy sposób. Warto w tym kierunku rozważyć zaangażować profesjonalistę, jaki przeprowadzi montaż rzetelnie. Nieprawidłowy montaż prowadzi do tworzenia się termicznych mostków, przez które będziemy tracić ciepło. To w dużym stopniu zniży wydajność okna pasywnego, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, ponieważ straci swoje najcenniejsze cechy.

Tuż obok prawidłowego montażu należy rozplanować usytuowanie okien na etapie projektu domu. Kiedy zależy nam na całkowitym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych oraz pobierania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. W ten sposób unikniemy przegrzania oraz konieczności instalacji kolejnej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Stolmar Okna Toruń

Komentarze są wyłączone.