Okna pasywne Toruń montaż i serwis

Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Klimatyzacja i rekuperacja instalacja i serwis Toruń
1 września, 2020
Klimatyzacja bydgoszcz - Klimatyzatory domowe montaż serwis
Montaż klimatyzacji Bydgoszcz
2 września, 2020
Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Okna pasywne

Kluczową zaletą budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, która wspomaga oszczędzanie kosztów ogrzewania. Tym z najistotniejszych elementów wpływających na efektywność takiego rodzaju budownictwa jest montaż okien pasywnych. W czym tkwi różnica od zwykłych okien? Pasywność cechuje się przeważnie efektywną izolacją termiczną. Szczególne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach zazwyczaj nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość przestawia ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja termiczna. Głębokość okien pasywnych mieści się około 88-120mm, ale ich szybowe pakiety z reguły są trzyszybowymi pakietami. Dla wzmocnienia rezultatu w energooszczędnym pasywnym budownictwie używania jest też pianka poliuretanowa (PUR) o podobnych właściwościach izolacji termicznej. Jeżeli chodzi o budowę profili pasywnych okien, z wykle to są okna w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Typy okien pasywnych

Szczególną popularnością w pasywnym budownictwie nadal cieszą się okna pasywne PCV. Takiego rodzaju okna są kupowane z uwagi na szybki i prosty montaż, bezproblemowe czyszczenie oraz dość niski koszt. Żeby okna PCV były pasywne muszą spełnić kilka warunków. Na przydkład jest to wymóg 6 wewnętrznych komór oraz aplikacja specjalnych uszczelek, jakie zabezpieczają przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Podobnie jest w przypadku pasywnych okien z drewna. Okna drewniane są najczęściej kupowane z uwagi na elegancję i estetykę. Z reguły, by były pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Innym rodzajem pasywnych okien są okna aluminiowe. Podobnie jak w przypadku pasywnych okien drewnianych i PCV muszą odpowiadać na określone wymogi, jednak ich główną zaletą jest zdolność powstawania w wybranych kształtach. W zamian za to mają mniej dobre właściwości izolacji termicznej, dlatego mniej stosuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej nabyć okna drewniano-aluminiowe, jakie łączą w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego rodzaju pasywnych oknach ramy robione są z drewna w połączeniu z aluminiowym okuciem. W tych oknach, drewno da się wymienić na PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Rozmawiając o pasywnych oknach zazwyczaj zwracamy uwagę na ich zaletę termoizolacji. Minimalna strata ciepła jest porządną zaletą w porównaniu do do środków pieniężnych przeznaczanych na utrzymanie najlepszej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Niewielkie straty ciepła zapewniają zmniejszenie wykorzystania systemów grzewczych zimą oraz klimatyzacji w lecie. Dzięki użyciu pasywnych okien poniesiemy mniejsze koszty za docieplenie domu albo ochłodzenie powietrza podczas upałów. To oznacza, że o ile wydatek łączący się z zastosowaniem pasywnych okien będzie wyższy z zestawieniu do zwykłych okien, oszczędności pochodzące z wysokiej izolacji termicznej zwrócą nam poniesione koszty. Poza izolacją cieplną należy wspomnieć również o dobrej izolacji akustycznej. Dobrze zamontowane okna pasywne bardzo wydajnie odcinają nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam wysoki komfort. Wielką zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Odporność na promienie UV oraz opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń oraz ochronę przed wilgocią oraz powstawaniem pleśni i grzybów. Należy wskazać na korzyści wynikające z konstrukcji pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są odporne na rozbicie, natomiast wzmocnione okucia zapobiegają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić decydując się na okna pasywne?

Oczywiście w kwestii nabycia pasywnych okien, najistotniejsze są właściwe parametry oraz certyfikaty gwarantujące klasę danego produktu. Należy zwrócić uwagę na głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, wielkość ramy czy materiał, z którego będzie ono stworzone. Warto również zastanowić się nad doborem uszczelek i okien, jakie mają szczególny wpływ na termiczną izolację oraz bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również poprawną wentylację. Dzięki temu zyskamy dostęp czystego powietrza oraz jednocześnie nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najważniejszym elementem jest jednak montaż okna. Nic nie znaczące będą wybitne parametry pasywnego okna, wysokiej jakości materiały oraz antywłamaniowe okucia, jeżeli okno nie zostanie zamontowane w odpowiedni sposób. Warto w tym wypadku przemyśleć zaangażować fachowca, który wykona pracę solidnie. Nieprawidłowy montaż prowadzi do pojawiania się mostków termicznych, przez które będziemy tracić ciepło. To w znacząco zniży wydajność pasywnego okna, w wyniku czego przestanie być już ono pasywne, dlatego że zatraci swoje najcenniejsze zalety.

Tuż obok prawidłowego montażu warto rozplanować usytuowanie okien tworząc projekt domu. Jeśli zależy nam na pełnym zastosowaniu właściwości pasywnych okien oraz pobierania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. W ten sposób uchronimy się od przegrzania oraz konieczności użycia dodatkowej osłony przed nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Komentarze są wyłączone.