Ocieplanie natryskowe pianą PUR

Firma sprzątająca
28 września, 2020
Serwis aut dostawczych
3 października, 2020

Ocieplanie natryskowe pianą PUR

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową stało się znane, dlatego że ma świetne właściwości termoizolacyjne. Obecnie oceniana jest jako jeden z lepszych wśród tworzyw wykorzystywanych do ocieplania budynków, dzięki czemu co raz częściej pojawia się w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Podstawową mocną stroną, dzięki której wyprzedza inne materiały termoizolacyjne jest sposób nakładania. Pianę PUR natryskuje się po powierzchniach przez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dopasowuje swoją objętość do przestrzeni, co sprawia, że dobrze przylega i kształtuje się w załamaniach i zakamarkach. Inne materiały termoizolacyjne należy docinać i dopasowywać, a z tej przyczyny ryzykujemy wystąpienie termicznych mostów i ograniczenie właściwości izolacyjnych. Dobrze nałożona pianka PUR posłuży na lata, ponieważ pomimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Znane są dwie wersje pianki PUR: pianka otwarto-komórkowa oraz zamknięto-komórkowa. Różnią się od siebie konstrukcją i właściwościami, co sprawia, że nadają się do ocieplania innych części budynku. Otwarto-komórkowa pianka wykorzystywana jest szczególnie do ocieplania natryskowego poddasza, dachów oraz powierzchni wewnętrznych. Doskonale sprawdzi się również w izolacji belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  pianka zamknięto-komórkowa najkorzystniejsza jest do termicznej izolacji zewnętrznych powierzchni, podłóg i fundamentów. Taki rodzaj pianki PUR da się też położyć na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach albo na przykład na stropach nad zimnymi pokojami

Co więcej piankę PUR charakteryzuje świetna przyczepność. Z uwagi na to bez trudu można wykonać natrysk na różne, poprawnie przyszykowane powierzchnie, dla przykładu drewno i metalowe elementy, a nawet blachę. Lepiej, aby przed ociepleniem przestrzeń były wyczyszczona z brudu, pyłu i kurzu oraz osuszona.  W ten sposób gwarantujemy przyczepność, co sprawi, że pianka PUR zachowa się na wyznaczonym miejscu. Położenie pianki PUR powinniśmy zostawić zajmującym się tym firmom. By przeprowadzić to właściwie konieczne są odpowiednie warunki, takie jak odpowiednia wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka musi zostać rozprowadzona równomiernie.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Rozdzielenie na zamknięto-komórkową i otwarto-komórkową piankę tłumaczy odrębność parametrów i właściwości. Otwarto-komórkowa pianka PUR ma gąbczastą strukturę, co sprawia, że jest mocno elastyczna. Pianka PUR po zastygnięciu okazuje się półsztywna i robi za bardzo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, lecz niezbyt chroni przed wodą. Ponadto otwarto-komórkowa pianka ma małą masę (ok. 8-10 kg/m3), dlatego nie nadwyręża konstrukcji domu. Co do grubości aplikowanej warstwy pojedyncza warstwa nie może być większa 30 mm.

Pianka PUR zamknięto-komórkowa ma najniższy wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest wysoko hydrofobowa. Z tej przyczyny tak często używa się ją do izolacji termicznej fundamentów. Nie jest niestety paro-przepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu jest sztywna, dlatego łatwiej ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR trzeba pamiętać o innych istotnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na wpływ promieni UV, dlatego konieczna będzie uzupełniająca ochrona. Ponadto w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, więc jest to surowiec palny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych plusów pianki PUR należy jej prosta i lekka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej przestrzeni i formowanie się do zakamarków i załamań, eliminuje ryzyko utworzenia się mostków termicznych. Co więcej natryskowe ocieplanie pianką PUR nie pożera dużej ilości czasu. W porównaniu do pozostałych materiałów izolacji termicznej to najszybsza technika ocieplenia domu. Pianka bez trudu się układa i ekspresowo zastyga, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest bardzo przyczepna, z uwagi na co utrzymuje się na różnych powierzchniach, a z biegiem lat nie gubi przyczepności albo swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie gubi obszerności, dzięki czemu się nie zniekształca. Ponadto istotne jest również to, że po odpowiedniej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie wydziela żadnych substancji szkodliwych albo pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje bardzo dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają w głównej mierze z jej parametrów. Za minus możemy uznać niską wytrzymałość na promienie słoneczne, co wiąże się z powstawaniem następnych kosztów połączonych z ochroną przed UV. Kolejną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej łatwopalna, ale według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w kategorii E, a więc pali się, choć jest samogasnąca. Także w tej sytuacji da się zastosować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę w razie pożaru. Najczęściej jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest nieprawidłowy natrysk, błędne przetworzenie pianki albo nałożenie zbyt chudych warstw izolacyjnych. Z tego powodu w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

Ocieplanie pianką Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.