Ocieplanie natryskowe domu pianką PUR

Kubek termiczny idealny
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe
Termosy turystyczne – który najlepszy oraz jak go znaleźć
29 sierpnia, 2020
Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Ocieplanie natryskowe domu pianką PUR

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową stało się wykorzystywane, nie tylko ze względu na wspaniałe właściwości termoizolacyjne. Współcześnie oceniana jest jako jeden z lepszych surowców używanych do ocieplania , dlatego co raz chętniej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Główną mocną stroną, dzięki której wyprzedza inne materiały termoizolacyjne jest sposób nakładania. Pianę PUR rozpyla się po powierzchniach poprzez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dostosowuje swoją objętość do przestrzeni, co sprawia, że doskonale przywiera oraz kształtuje się w załamaniach oraz w kątach. Pozostałe materiały termoizolacyjne trzeba docinać oraz układać, z powodu czego ryzykujemy wystąpienie mostków termicznych oraz ogranicznie właściwości izolacyjnych. Poprawnie rozprowadzona pianka PUR posłuży na lata, dlatego że pomimo upływu czasu nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Znane są dwie odmiany pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Każda z nich różni się od siebie budową oraz parametrami, z uwagi na co pasują do ocieplania odrębnych elementów budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR stosowana jest głównie do natryskowego ocieplania poddasza, dachów oraz wnętrz. Świetnie sprawdzi się również do natryskowego ocieplenia belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  pianka zamkniętokomórkowa PUR najkorzystniejsza jest do termicznej izolacji zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Ten typ pianki PUR można też umieścić na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych lub na przykład na stropach nad nieogrzewanymi wnętrzami

Dodatkowo piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Z tego względu bez trudu można natryskiem ocieplać różne, odpowiednio spreparowane powierzchnie, np. drewno oraz metalowe elementy, a także blachę. Wskazane, aby przed natryskiem powierzchnia została pozbawiona brudu, kurzu i pyłu oraz osuszona.  Tą techniką osiągamy świetną przyczepność, co sprawi, że pianka PUR pozostanie na wybranym miejscu. Aplikację pianki PUR najlepiej zostawić zajmującym się tym firmom. By wykonać to dobrze konieczne są odpowiednie warunki, na przykład optymalna temperatura i wilgoć powietrza. Co więcej pianka poliuretanowa musi zostać rozprowadzona równomiernie.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Podział na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę PUR motywuje rozbieżność właściwości i parametrów. Otwartokomórkowa pianka PUR ma gąbczastą strukturę, co sprawia, że jest niezwykle sprężysta. Pianka ta po wyschnięciu jest półsztywna oraz robi za wyjątkowo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale niezbyt chroni przed wilgocią. Co więcej pianka otwarokomórkowa PUR ma niską masę (około 8-10 kg/m3), dlatego w żadnym stopniu nie obarcza konstrukcji budynku. Pod względem grubości aplikowanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie powinna być większa 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma bardzo niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest wysoko wodoodporna. Dlatego też często wykorzystuje się ją do ocieplania fundamentów. Niestety nie jest paroprzepuszczalna, a poza tym po zastygnięciu jest sztywna, przez co łatwiej ją zniszczyć.

Decydując się na piankę PUR trzeba pamiętać o jeszcze innych istotnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na wpływ promieni UV, dlatego potrzebna będzie specjalna ochrona. Co więcej w kwestii łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, czyli jest to materiał palny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych zalet pianki PUR należy jej łatwa oraz szybka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej objętości oraz formowanie się do załamań i zakamarków, zmniejsza ryzyko pojawienia się termicznych mostków. Co więcej natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zajmuje dużej ilości czasu. W zestawieniu do innych materiałów termoizolacyjnych to najszybsza metoda ogrzania budynku. Pianka bez trudu się układa oraz ekspresowo utwardza, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Co więcej jest mocno przyczepna, dlatego utrzymuje się na różnych powierzchniach, a z upływem czasu nie gubi przyczepności ani swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie gubi objętości, co sprawia, że się nie zniekształca. Co więcej ważne jest również to, że po odpowiedniej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie wydziela żadnych substancji szkodliwych ani pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje bardzo dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają w głównej mierze z jej parametrów. Za minus możemy przyjąć słabą odporność na promienie UV, co prowadzi do kolejnych kosztów związanych z ochroną przed UV. Kolejną wadą pianki PUR uznajmeny jej palność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej palna, ale według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w kategorii E, co oznacza, że pali się, choć jest samogasnąca. Również w tej sytuacji można zamontować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę w czasie pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest nieprawidłowy natrysk, błędne utworzenie pianki lub nałożenie za cienkich warstw izolacyjnych. Ze względu na to do ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie pianką

Komentarze są wyłączone.