Natryskowe ocieplanie pianką PUR

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kamienia na tarasie
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Okna w budownictwie pasywnym
1 września, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe

ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR stało się popularne, z uwagi na wspaniałe właściwości izolacji termicznej. Obecnie uznawana jest za jeden z lepszych wśród surowców używanych do ocieplania , dzięki czemu co raz częściej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Wielką zaletą, wobec której wyprzedza pozostałe materiały izolacji termicznej jest technika ocieplania natryskowego. Pianę PUR natryskuje się po powierzchniach przez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dopasowuje swoją objętość do przestrzeni, dzięki czemu dobrze przywiera i formuje się w zgięciach i zakamarkach. Inne materiały izolacji termicznej trzeba przycinać i dopasowywać, z powodu czego ryzykujemy pojawienie się mostków termicznych i zmniejszenie izolacyjnych właściwości. Odpowiednio rozpylona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, ponieważ pomimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Są dwie odmiany pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Każda z nich różni się od siebie strukturą i atrybutami, z uwagi na co nadają się do ocieplania odrębnych części budynku. Pianka otwartokomórkowa PUR wykorzystywana jest szczególnie do natryskowego ocieplania dachów, poddasza i powierzchni wewnętrznych. Świetnie nadaje się także do natryskowego ocieplenia stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Natomiast  zamkniętokomórkowa pianka PUR najkorzystniejsza jest do natryskowego ocieplania zewnętrznych powierzchni, podłóg i fundamentów. Ten rodzaj pianki PUR da się również położyć na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach albo na przykład na stropach nad zimnymi pomieszczeniami

Co więcej piankę PUR charakteryzuje świetna przyczepność. Dlatego bez wysiłku można ocieplać natryskiem różne, poprawnie przyszykowane powierzchnie, dla przykładu drewno czy elementy metalowe, a nawet blachę. Wymagane, aby przed natryskiem przestrzeń została wolna od brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  Tą techniką zapewniamy dobrą przyczepność, co sprawi, że pianka PUR zachowa się na wybranym miejscu. Położenie pianki PUR powinniśmy zostawić zajmującym się tym firmom. By wykonać natrysk poprawnie potrzebne są odpowiednie warunki, na przykład temperatura i wilgoć powietrza. Ponadto pianka poliuretanowa musi zostać rozłożona równomiernie.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Kategoryzacja na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR tłumaczy rozbieżność właściwości i parametrów. Otwartokomórkowa pianka PUR ma porowatą budowę, dzięki czemu jest mocno elastyczna. Pianka PUR po stężeniu staje się półsztywna i robi za bardzo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz słabo chroni przed wilgocią. Ponadto pianka otwarokomórkowa PUR ma niewielką wagę (ok. 8-10 kg/m3), dlatego ani trochę nie nadwyręża konstrukcji domu. Pod względem grubości nakładanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie powinna przekraczać 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma bardzo niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest całkiem wodoodporna. Z tego powodu często wykorzystuje się ją do izolacji termicznej fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a poza tym po wyschnięciu robi się sztywna, przez co łatwiej ją zniszczyć.

Wybierając piankę PUR należy wiedzieć o dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na promienie słoneczne, dlatego potrzebna będzie dodatkowa ochrona. Co ważne w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, czyli jest to materiał palny, ale samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych plusów pianki PUR wlicza się jej prosta i lekka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu objętości i dostosowanie się do zakamarków i załamań, minimalizuje ryzyko stworzenia termicznych mostków. Dodatkowo izolacja natryskowa pianką PUR nie pożera wiele czasu. W zestawieniu do pozostałych surowców izolacji termicznej to najszybszy sposób ogrzania domu. Pianka bez trudu się układa i ekspresowo twardnieje, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest niezwykle przyczepna, więc utrzymuje się na wielu materiałach, a z biegiem lat nie traci przyczepności czy swoich właściwości. Nie ubija się, nie traci objętości, co sprawia, że się nie zniekształca. Co więcej kluczowe jest także to, że po odpowiedniej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie tworzy substancji szkodliwych czy pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje bardzo dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają przede wszystkim z jej właściwości. Za minus możemy wziąć słabą odporność na promienie słoneczne, co dodaje nam następnych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Następną wadą pianki PUR jest  jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej łatwopalna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w klasie E, co oznacza, że pali się, ale jest samo gasnąca. Także w tym przypadku da się zamontować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę w czasie pożaru. Zwykle jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest nieprawidłowy natrysk, złe utworzenie pianki lub zaaplikowanie zbyt małych warstw izolacyjnych. Z uwagi na to do ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

www.eliterm.pl

 

Komentarze są wyłączone.