Klimatyzacja do domu i biura – Montaż i serwis

depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak depilować
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia w stomatologii
29 sierpnia, 2020
Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja jest rozwiązaniem co raz chętniej stosowanym niejedynie w biurach, ale również w domu. Z roku na rok, zakup klimatyzatora staje się co raz bardziej dostępny dla każdego. Klimatyzator w domu ma korzystny wpływ przede wszystkim na warunki temperaturowe, ale też na stopień wilgoci i jakość powietrza. Co raz częściej klimatyzator jest też wykorzystywany zimą jako urządzenie grzewcze. Nikogo więc nie dziwi jego wzrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja pozytywnie oddziałuje na powietrze w domu, dzięki zawartym filtrom, które wychwytują szkodliwe cząstki alergenów, kurzu czy pyłków. To sprawia, że poza kontrolą temperatury, klimatyzator wspomaga oczyszczanie powietrza. Nie wolno jednak rezygnować z wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie powinna jej zastępować. Wspólna praca klimatyzacji oraz odpowiednia wentylacja usuwa ryzyko zawilgocenia budynku, co sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów.

Najlepsze warunki działania

Człowiek sprawnie funkcjonuje w komfortowych warunkach. Optymalna temperatura waha się między 23 a 27°C. Również poziom wilgoci ma znaczenie i najlepiej by był w granicach 40-60%. To są najbardziej komfortowe warunki, w których ciało nie marznie i jednocześnie nie poci się.

Do ustawiania temperatury trzeba podchodzić z rozwagą. Zalecane jest, by rozbieżność temperatur pomiędzy pokojami nie były wyższe niż 8°C. Inaczej działanie klimatyzacji naraża na dolegliwości, takie jak: przeziębienia, zapalenie zatok czy gardła.

Warto również zmniejszyć przeciągi i podmuchy powietrza. Nie należy kierować nawiewu bezpośrednio na domowników, a jego szybkość nie powinna być mniejsza od 0,3 m/s, aby nie narażać się na dolegliwości.

Ekonomiczny klimatyzator

Zakup jakiegokolwiek klimatyzatora domowego powinno poprzedzać odpowiednie rozeznanie. Warto poznać energetyczną klasę urządzenia oraz sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tej kategorii im większe wskaźniki, tym mniejszą ilość energii wykorzystuje klimatyzator.

Zazwyczaj najwyższą klasę energetyczną (A+++) mają te najbardziej efektywne i drogie klimatyzatory. Warto jednak zastanowić się nad kwotą, jaką przeznaczy się na zakup, ponieważ mniej kosztowne klimatyzatory, zazwyczaj mają niższą klasę, przez co są droższe w użytku i częściej potrzebują napraw.

Aby działanie klimatyzatora było jak najbardziej wydajne i oszczędne należy zadbać o właściwą izolację ścian, stropów, przegród budowlanych oraz szyb okiennych, aby odbijały promienie słoneczne. Dodatkowo, dobrym sposobem jest instalacja żaluzji czy rolet, które pomogą w utrzymaniu temperatury, zatrzymując lub odbijając promieniowanie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów klimatyzacji. Odróżniają się pod względem wielkości, sposobu pracy, pobierania energii czy nawet mobilności, co sprawia, że można je dobierać zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej montowany klimatyzator do domu. Zbudowany jest on z dwóch elementów: parownika, czyli jednostki wewnętrznej oraz skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej. Taki typ klimatyzatora można dostać także w formie multisplit, która od pierwotnej wersji odróżnia się tym, że do pojedynczej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka (maksimum 5) wewnętrznych części, na przykład w różnych pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna w formie split jest często wybierana do domu, ze względu na dość cichą pracę, zabiera niewiele miejsca oraz ma estetyczny wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to równie często wybierana klimatyzacja do domu. Składa się z jednej części, przez co pracuje głośniej. Jego podstawową zaletą jest to, że można ustawić urządzenie w dowolnym miejscu oraz zabranie go, kiedy będzie niepotrzebny. Wadą jest przewód, który musi być wystawiony na zewnątrz (np. przez otwarte okno), aby odprowadzał ciepło. Z tego powodu są nieco mniej efektywne.

Inne rodzaje klimatyzatorów, takie jak: klimatyzatory kanałowe, kasetonowe czy okienne, sprawdzają się w większych budynkach,: w biurach czy zakładach przemysłowych. Zajmują znacznie większą przestrzeń oraz zużywają więcej energii.

Ile lat będzie działać klimatyzator w domu?

Sprawny, regularnie oczyszczany oraz właściwie użytkowany klimatyzator może służyć w domu nawet około 20 lat. Jest to możliwe za sprawą regularnych przeglądów, które zapobiegną albo usuną wszelkie występujące usterki. Przeglądy dobrze przeprowadzać dwa do trzech razy na rok, żeby nie narażać się na problemy związane z defektem urządzenia, czy ewentualnym rozwojem grzybów lub pleśni. Żywotność klimatyzatora jest często zależna też od jakości i ceny sprzętu. Im wyższa klasa, tym dłuższa pewność sprawnego działania.

W razie wymiany klimatyzacji, znaczna część firm zajmujących się ich instalacją, oferuje utylizację starego urządzenia w cenie montażu nowego. To oznacza nie tylko wygodę, gdy zajmują się tym specjaliści, ale też bezpieczne, dlatego że sprzęt usuwany jest we właściwych warunkach.

Cena klimatyzacji do domu?

Na cenę klimatyzatora w domu oddziałuje wiele czynników. To nie tylko cena sprzętu i jego instalacja. Do wydatków trzeba dodać też przybliżoną wartość kosztów eksploatacji, a to inwestycja długofalowa. Trzeba ocenić, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie tańszy w utrzymaniu, ze względu na większą sprawność (a więc rzadsze naprawy) oraz mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Komentarze są wyłączone.