enova 365 wdrożenia oprogramowania dla firm program księgowy do produkcji
enova365
15 września, 2020
Stomatolog toruń gabinet stomatologii estetycznej Toruń
Stomatologia Toruń
15 września, 2020
Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy własny dom. O czym należy pamiętać.

Zakup domu dla wielu jest realizacją najgłębszych marzeń. Po okresie mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Godzinami wertujemy strony biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym natłoku odszukać tę,która w pełni nas zadowoli i nie nadwyręży naszego budżetu? Trzeba przeanalizować kilka kwestii.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego należy rozpocząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeżeli mieszka z Tobą wiele osób, domek mający 60 metrów kwadratowych będzie zbyt mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Przeanalizować należy też sprawę garaży. W obecnych czasach jedno miejsce często nie wystarcza, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy rozbudowę małego garażu. Przeanalizować trzeba też wielkość działki. Za duża może być trudna do utrzymania. Niewielka będzie blokować, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Najpierw należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie wszystkim odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy bliźniakami. Jeżeli poszukujemy czegoś bardziej na uboczu powinniśmy zdecydować się na dom na wsi – związane jest to jednak z dłuższym czasem dojazdu do centrum.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno zdecydowanie się na kupno nowego budynku, jak i starego, ma swoje wady i zalety. Możemy sami zabrać się za wybudowanie lub kupić nowy budynek od pośrednika. Nowowybudowany dom pozwala nam zrealizować konkretne wizje związane z zastosowaną technologią, a jednocześnie dochodzi poczucie komfortu. Używany dom także ma swoje plusy. Najczęściej znajduje się on w zabudowanej okolicy. Pozwala to dokładnie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy myjni samochodowej. Wybudowane w ubiegłym wieku, domy mają swój czar i urokliwe wnętrze. Najczęściej bywa tak, że remont takiej nieruchomości pochłonie sporo środków finansowych.

O lokalizacji w kilku słowach

Miejsce jest kluczowe. Budynek zawsze ma sąsiedztwo. Kluczowa jest droga dojazdowa. Upewnić się należy do kogo ona należy, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spięcia. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z opłatami.

Miejsce wpływa na koszt. Problem ten można przedstawić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki pod budowę leżące na terenie miasta mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza jego granicami. Wystarczy porównać koszt działki na Wrzosach czy w Czerniewicach i zbliżoną nieruchomość w Lubiczu, czy Wielkiej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście istotne sumy i w takim przypadku koniecznie trzeba zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to najważniejsza kwestia do zweryfikowania. Jako pierwsze należy zbadać, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Wiadomości odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Koniecznie trzeba przestudiować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Szczegółowe przestudiowanie akt przed zakupem, to mniej problemów prawnych w przyszłości. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi zostać odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

Stan techniczny

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo wnikliwie zbadać, jak wygląda on od strony technicznej. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny powinien ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie powinno się na tym oszczędzać albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najgorsze są pęknięcia ścian, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu podstawy domu. Równie ważną rzeczą o której trzeba pamiętać to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga profesjonalnych środków i sporo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla większości istotna jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, należy zastanowić się nad innymi sposobami. Powinniśmy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z metod. Gdy decydujemy się na używany dom, to trzeba sprawdzić, czy jest on ocieplony.

Zakup domu to najistotniejsza życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo zdarza się, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszystkim dokumentom związanym z nieruchomością. W przypadku wcześniej zamieszkanego budynku należy koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na fachowcach.

www.mieszkania-torun.eu

Komentarze są wyłączone.